Tänapäeval on toas võimalik õhku värskena hoida erinevate õhuvärskendajatega, aga värskusest on nende puhul asi siiski kaugel. Paljud usuvadki müüti, et kodu on vaja pidevalt üle piserdada keemiliste vahenditega. Õhuvärskendajatest erituvad saasteained kahjustavad hingamisteid ja tekitavad kantserogeenseid aineid. Kui ilma läbi ei saada, siis peaks välistama nende kasutamise laste ja rasedate tubades. Neid ei ole hea kasutada ka seal, kus on palju vineeri, kus kasutatakse professionaalseid pesuaineid või keemilisi aineid.
Õhku pidevalt lõhnastades keemiliste õhuvärskendajatega rikutakse pigem tervist. Ohustatud on eriti astmahaiged, vanad inimesed ja voodihaiged (kes on palju siseruumides) ning samuti kopsu- ja südamehaiged ning väikesed lapsed. Muidugi pole õhuvärskendajad ainsad toksiliste ainete allikad kodus, aga ilma nendeta on võimalik edukalt hakkama saada. Lisaks eelnevale tuimestavad need ka võimet lõhna tunda, kuna katavad pikaajalisel kasutamisel nina limaskesta õhukese kilega. Tegelikkuses need mitte ei värskenda õhku, vaid varjavad ühe lõhna teisega, sest see on tugevam. Kui kasutatakse õhuvärskendajat, siis peaks valima aerosooli asemel pigem pumbaga õhuvärskendaja. Kui keemilised õhuvärskendajad on toksilised, siis elektrilised õhuvärskendajad tekitavad lausa pideva toksiliste ainete voo korteris.
5 võimalust värskendada õhku kodus tervist rikkumata
1. Avage aknad. Õhutamine on kõige lihtsam viis õhu värskendamiseks, toaõhu kvaliteedi tõstmiseks ja ebameeldivate lõhnade kõrvaldamiseks. Õhutamine peaks olema igapäevane harjumus, eriti oluline on see enne uinumist.
2. Head õhupuhastajad on toataimed. Eriti hästi puhastavad õhku tups-rohtliilia, tõlvlehikud, draakonipuu, luuderohi jpt. Ühtlasi aitavad toataimed ka ebameeldivaid lõhnu kõrvaldada. Arvutite läheduses tasuks hoida kaktuselisi.
3. Looduslikke õhuvärskendajaid saab kodus valmistada. Võrdses koguses vee ja valge äädika lahusele lisada paar tilka eeterlikke õlisid (sidrun, piparmünt, mänd, teepuu vms.). Segu võib valada pihustiga pudelisse, loksutada hoolikalt ja pihustada siis tuppa. Äädikas ja eeterlikud õlid võivad silmi ärritada, mistõttu näkku piserdada ei tohiks. Halva lõhna kaotab selline lahus kiiresti. Lõhna parandab ka eeterlike õlide piserdamine, okaspuuokste põletamine või aroomilambi kasutamine.
4. Küünlavahast valmistatud lõhnaküünalde põletamine. Kuivad lõhnasegud ja ka lõhnaküünlad on tehtud sageli naftajääkidest, aroomiteraapiaga lõhnaküünalde osas tasuks olla ettevaatlik. Küünlad on valmistatud tänapäeval enamasti parafiinist, mitte küünlavahast. Lõhnaküünalde põlemisel tekkiv tahm võib samuti sisaldada toksilisi aineid. Kasutama peaks käsitööna valmistatud lõhnaküünlaid, milles on tõepoolest kasutatud looduslikke aineid ja küünlavaha. Lõhnaküünalde koostist tasuks uurida enne ostmist.
5. Värsket õhku on võimalik saavutada, kui kõrvaldada kõik ebameeldiva lõhna allikad. Ebameeldivat lõhna aitab kõrvaldada, kui viia õigel ajal välja lemmiklooma liivakast, täis prügikast, teha korda lekkivad torud, mitte jätta pesemata nõusid kraanikaussi, mitte suitsetada toas, vahetada sageli lõikelillede vett vaasis. Õhk püsib värske, kui puhastada ja pesta kodu piisavalt, vältida liigniiskust ja õhutada tube regulaarselt. Õhutada tuleb seejuures ka vannituba ja WC-d ning kappe ja sahtleid. Kui õhutamisest pole abi, siis halba lõhna aitavad kappidest ja kodust eemaldada nõrk äädikalahus ja sidrun.
Suur valik ehteid, kodukaupu, matkatarbeid, mänguasju, kristalle, taro kaarte, seinapilte jne.
NB! Lehekülje sisu kopeerimine ei ole lubatud OÜ A.J.A. Grupp kirjaliku loata. Täpsemad lehekülje kasutustingimused leiad siit.
Kui soovid lisada siia lehele kommertsartiklit kliki siia.