6 rahustavat võtet, kui emotsioonid on kasvanud üle pea

Vihastamine ja “ülekeevad” emotsioonid teevad halba nii inimesele endale kui teistele. Sellega võib elus palju ära rikkuda, tagasilööke saada, isegi oma tervist kahjustada. Alljärgnevalt mõned lihtsad võtted, mis aitavad emotsioone kontrolli all hoida:

1. Kui puudub võimalus eraldumiseks ja viha publikuta väljaelamiseks, siis on lihtne vana võte küüned tugevalt pihku suruda ja lugeda mõttes kümneni. See aitab ära hoida esmase emotsioonide plahvatuse. Seejuures tuleb püüda aeglasemalt ja sügavamalt hingata. Kõigepealt on vaja rahuneda ja alles siis saab probleemiga tegeleda. Teine viis on hingata pikalt ja sügavalt välja, et ei tekkiks plahvatusohtu ja viha energia saaks lahtuda.




2. Kuna silmade kaudu toimub tugev energiavahetus, võib silmside välja lülitada ja keskenduda mingile teisele punktile, näiteks teise inimese laubale, seinale või mõnele kindlale esemele. Tähtis on vihalt tähelepanu hajutada. Üles vaatamine vähendab samuti ärritust, mistõttu silmade asemel võib suunata pilgu ärrituse põhjustanud inimese laubale. Kindlas rütmis sisse-välja hingamine rahustab maha. See aitab teadvustada oma ärritust, viha ja ärevust ning laseb rahuneda pikkamööda. Aeglasemas tempos sügavam hingamine aitab ärritusel taanduda ning viha tagaplaanile suruda, ebaoluliseks muutuda.

3. Hea on otsida kiiresti endale mõni viha maandav tegevus: minna jooksma, jõutrenni, teha mingit füüsilist pingutust nõudvat tegevust, mis väsitab ja aitab liigse energia maandada. Võib panna muusika kõvasti mängima ja tantsida end tühjaks. Karjumine, ropendamine, asjade lõhkumine või rusikatega vehkimine võib ju samuti viha maandada, aga tekitab rohkelt uusi probleeme juurde, kui teised inimesed kannatama peavad. Jaapanis on paljudes asutustes poksikotid, millega töötajad saavad ülearust “auru” ja pingeid maandada. Igasugune füüsiline higistama ajav tegevus jahutab kiiresti viha maha.




4. Kellele meeldib vesi, võib minna duši alla, lõõgastavasse vanni, sauna, ujuma. Ka see rahustab hästi. Isegi õues hoogne kõndimine rahustab, eriti vihma käes.

5. Kui kodus on lemmikloom, siis aitab temaga kõva häälega rääkimine rahuneda või tema kallistamine, hellitamine, paitamine, mängimine. Kass, koer ja isegi merisiga võib aidata rahuneda. Lemmiklooma pole võtta aga igas olukorras. Isegi kui ta olemas on, ei tohiks tema peale oma viha välja valada.

6. Alati on abi usaldusväärsest inimesest, lähedasest pereliikmest või sõbrast. Sellisele inimesele saab kõik valehäbita ja südamest ära rääkida. Kui ennast tühjaks saab rääkida, siis lahtub ka viha ja saadakse selle põhjustest paremini aru. Sageli vajab inimene vaid toetavat ja mõistvat suhtumist või erapooletut selgitust.




Kokkuvõtteks: Kui vihastamine muutub igapäevaseks ja ärritus väga kergesti tõuseb, siis tuleks otsida abi professionaalselt nõustajalt, kes aitaks õiged strateegiad omandada. Iga inimene vihastab mõnikord, aga kui see liiga sagedaseks või lausa igapäevaseks muutub, on midagi psüühikaga ja vaimse tervisega lahti.

On väga hea, kui inimene suudab ennast ka teise inimese “nahka mahutada” ja vähemalt püüab teist mõista. Aga seda saab teha alles siis, kui emotsioonid on jahtunud. Siis saabki mõelda, kuidas oleks ise käitutud, mida öeldud või ütlemata jäetud. Igal tülil on vähemalt kaks osapoolt, kui üks neist suudab rahulikuks jääda, siis konflikti ei tekki. Tülisituatsioonis võidab alati see, kes rahu säilitada suudab. Võiks meenutada mõnd eesti vanasõna, et targem annab järele või et aeg annab arutust. On alati tähtsamaid asju, kui millegi vähetähtsa ja ebaolulise pärast “keema minna” ja mõtlematult toimida.




Emotsioonidega toimetulemist võiks õpetada lapsele juba maast madalast koos kasulike hügieeniharjumustega. On tehtud kindlaks, et just südamehaiged on kärsitud, kergesti ärrituvad, agressiivsed ja äkilised ega oska lõdvestuda. Kardioloogid nimetavad selliseid inimesi A-tüüpi inimesteks. Nad võtavad liiga palju enda kanda ega saa enne rahu, kui kõik on tehtud. Süda ei salli ülekoormust ja vihastamist. Vihastamisel vererõhk tõuseb, pulss kiireneb, keha valmistub võitluseks ja inimene tahab võita, olla tugevam, targem ja edukam. Seetõttu ongi liiga sageli vihastavatel inimestel oht insuldile, infarktile ja südame-veresoonkonna haigustele. Head hingamistehnikad ja jalutuskäigud looduses normaliseerivad südame rütmi ja vererõhku.





NB! Lehekülje sisu kopeerimine ei ole lubatud OÜ A.J.A. Grupp kirjaliku loata. Täpsemad lehekülje kasutustingimused leiad siit.

Kui soovid lisada siia lehele sisuturundusartiklit kliki siia.

Seotud postitused