Kuidas leevendada putukahammustustest tingitud sügelust?

Putukahammustustest tingitud sügeluse leevendamiseks on vabamüügil erinevaid vahendeid, aga tõhusat abi saab ka kodustest vahenditest ja looduses leiduvatest taimedest.

Esmaabi mesilase torke puhul. Nõel võetakse ettevaatlikult koos mürgipõiekesega välja, et mürk haava ei läheks. Pestakse voolava veega pistekoht, valu leevendamiseks võib peale panna jääd või viinakompressi, määrida mentoolpiirituse, söögisoodalahusega või mõne müügil oleva spetsiaalse vahendiga. Paistetust ja mürgist tingitud valu leevendab ka nuuskpiirituse või nõrk äädikhappelahus. Allergianähtude korral tuleks pöörduda kindlasti arsti poole või võtta allergiaravimeid (claritine, zyrtec). Mesilase piste võib olla allergia puhul ohtlik.




Putukahammustustest tingitud sügelust ja kuplaid saab edukalt leevendada teepuuõli ja aaloemahlaga või aaloemahlast valmistatud geeliga. Sügelust ja paistetust leevendavad veel lavendliõli, sidrunimahl või madarajuure mahl. Ka männitõrvasalviga määrimine aitab. Võib valmistada ka raudrohu või melissitõmmise ning määrida sellega kihelevaid punne. Kui sääsk, parm, kihulane vm. on jõudnud juba töö teha, aitab külm (nt. jää), mida tuleks hoida 30 sekundit kibeluse kohal. Külm kompress vähendab ka turset. Jääd ei panda otse nahale, vaid riide sisse ja koos riidega sügelevale kohale. Vana hea viinakompress aitab alati, aga viina tuleb lahjendada. Ka külm vesi leevendab sügelust, kui hoida mõnda aega kas voolava vee all või looduslikus veekogus.

Kui ollakse looduses ja kihelust vähendavaid vahendeid pole kuskilt võtta, siis saab abi erinevatest taimedest. Kiheluse leevendamiseks sobivad naistepuna, raudrohi, kortsleht, teeleht, nõges, saialill, võilill, petersell. Taimede lehed võib peenestada noaga, et mahl saaks mõju avaldada. Pudi pannakse punnile või kiheluse kohale. Sääsekuplaid võib ka hõõruda piparmündi-, peterselli- või koirohulehega. Samuti aitab kassinaeri või võilille mahl.




Vereimejate vastu aitab alati küüslauk, mida punnile määrimiseks võib peenestada. Looduses viibides võib riideid või nahka määrida küüslaugu mahlaga, mis peletab vereimejaid putukaid ja puuke. Isegi küüslaugu söömine mõjub peletavalt, sest nahk ja hingeõhk lõhnab putukaid eemaletõrjuvalt. Igasuguste vereimejate vastu aitab küüslauk hästi ja küüslaugu mahl leevendab ka kihelust. Küüslauk ja erinevad tugeva lõhnaga eeterlikud õlid (nt. lavendel, sidrunhein, teepuuõli) peletavad putukaid ja puuke. Apteegis vabamüügis olevad tsinksalv, menovasiin, teepuuõli, erinevad allergiaravimid ja ürdisalvid aitavad putukahammustuste leevendamisel samuti hästi. Suvisel ja putukate- ning puugirohkel ajal võiks alati ennetavalt olla kaasas mõni sobiv vahend, kui metsa või vabasse loodusesse minnakse. Ka putukahammustuste leevenduseks võib midagi sobivat kaasa võtta. Kui see puudub, siis leiab ka loodusest üht-teist sobivat.





NB! Lehekülje sisu kopeerimine ei ole lubatud OÜ A.J.A. Grupp kirjaliku loata. Täpsemad lehekülje kasutustingimused leiad siit.

Kui soovid lisada siia lehele kommertsartiklit kliki siia.

Seotud postitused