12. detsember – jõulutähe päev

Pilt: pixabay.com

Igal aastal 12. detsembril tähistatakse “jõulutähe päeva”, millega austatakse seda kaunist ja ikoonilist taime, mis on saanud jõuluperioodi sümbooliks kogu maailmas. Jõulutäht (ladina keeles Euphorbia pulcherrima) pärineb Kesk-Ameerikast.




Jõulutäht on algselt pärit Mehhikost, kus kohalikud rahvad pidasid seda taime pühaks. Legendi järgi kinkis vaene tütarlaps nimega Pepita Kristuse auks tagasihoidliku taimeseade, mille lehed muutusid imekombel eredalt punaseks. Sellest ajast alates on jõulutäht sümboliseerinud siirust ja puhast armastust.

Taim sai oma ingliskeelse nime “poinsettia” Ameerika diplomaadi Joel Roberts Poinsetti järgi, kes tõi selle esmakordselt 1820. aastatel Mehhikost Ühendriikidesse. Tema panust taime tutvustamisse mäletataksegi jõulutähe päeva tähistamisega.




Kuigi sageli arvatakse, et jõulutähe “õied” on taime kõige silmapaistvam osa, on need tegelikult kandelehed. Taime tegelikud õied on väikesed ja tagasihoidlikud, asudes kandelehtede keskel.

Jõulutähed on oma loomulikus keskkonnas suured põõsad või väiksed puud, mis võivad kasvada kuni 4 meetri kõrguseks. Kodustes tingimustes kasvatatakse neid aga palju väiksemana. Taim vajab eredat, kuid hajutatud valgust ning õiget hooldust, et säilitada oma erksad värvid.

  1. Kaunista kodu: Jõulutähed lisavad pidulikku meeleolu ja sobivad ideaalselt laua- või aknalauakaunistuseks.
  2. Osta kohalikult kasvatajalt: Paljud aianduskeskused ja lillepoed pakuvad sel ajal laias valikus jõulutähti. Toeta kohalikke ettevõtjaid, ostes taime neilt.
  3. Uuri taime ajalugu: Veeda hetk, et lugeda lähemalt selle taime kultuurilisest ja ajaloolisest tähtsusest.
  4. Jaga taime sõbraga: Jõulutäht on ka suurepärane kingitus, mis toob pühademeeleolu igasse koju.



  • Looduses ei ole jõulutähed ainult punased – neid leidub ka roosade, valgete ja isegi kirjudena.
  • Jõulutäht ei ole tegelikult mürgine, kuigi sageli nii arvatakse. Siiski võib taime mahl ärritada nahka ja limaskesti.
  • Taime punaseks muutmine vajab erilist hoolt: jõulutäht peab 8–10 nädalat saama 12–14 tundi päevas täielikku pimedust, et kandelehed muudaksid värvi.

Jõulutäht sümboliseerib pühademeeleolu, lootust ja head tahet. Paljudes riikides kasutatakse seda kirikukaunistustes ning jõulukaartidel. Taim on saanud ka heategevuse sümboliks, kus selle müükidest saadud tulu annetatakse tihti kohalikele kogukondadele.

Olgu jõulutäht kodu kaunistamas või kingitusena üle antud – see taim on midagi enamat kui lihtsalt kaunistus. See on meeldetuletus hoolivusest ja soojusest, mida me kõik vajame eriti pühade ajal. Nii et sel 12. detsembril võta hetk, et märgata ja hinnata jõulutähe ilu!

Loe, kuidas jõulutähte hooldada »





NB! Lehekülje sisu kopeerimine ei ole lubatud OÜ A.J.A. Grupp kirjaliku loata. Täpsemad lehekülje kasutustingimused leiad siit.

Kui soovid lisada siia lehele sisuturundusartiklit kliki siia.

Seotud postitused