Tüse adeenium

Tüse adeenium
(Adenium obesum)




TUTVUSTUS

Tüse adeenium on pärit Ida-Aafrikast ning Araabia poolsaarelt. Taim kuulub koerakooluliste sugukonda.

Tüseda adeeniumi puhul on tegemist väga huvitava ja kauni sukulendiga. Jässakas pudelikujuline tüvi ja kaunid õied on need, mis muudavad selle taime niivõrd eriliseks.

Looduslikult kasvab taim paari meetriseks põõsaks või puuks. Taim on jämeda pudelikujulise tüvega, moodustades mitmeid harusid. Lehed on taimel tumerohelised. Taime õied on väga kaunid, olles helepunased, trompetikujulised, moodustades kobaraid. Õitseb taim peamiselt kevadkuudel, kuid võib õitseda ka teist korda septembris. Õied on lõhnatud.

Tüse adeenium on kergesti kasvatatav toataim.




HOOLDAMINE

Suveks võib taime õue viia.

Pärast talvepuhkust võib vajaduse korral taimele kujunduslõikust teha.

Tüse adeeniumi hooldamisel tuleks kasutada kindaid, kuna juurtest ja vartest eralduv taimemahl on mürgine.

Talvisel puhkeperioodil võivad taime lehed variseda, kuid kevadel kasvatab ta kiiresti uued lehed.




Valgus:

Tüse adeenium vajab kasvamiseks väga valget kasvukohta. Väga hästi kasvab taim päikselisel kasvukohal. Võimaluse korral asetada taim kasvama lõunapoolsele aknalauale. Kui otsest päikest pole võimalik taimele pakkuda, siis tüse adeenium saab hakkama ka poolvarjulises kasvukohas.

Liialt hämaras toas ei ole mõttekas tüsedat adeeniumit kasvatada.

Temperatuur ja õhuniiskus:

Tüse adeenium eelistab soojemat kasvukohta, sobivaks temperatuuriks on 18-25 kraadi. Ka talvisel ajal sobib taimele sama temperatuur.

Õhuniiskus pole taimele oluline, ta pigem eelistabki kuivemat õhku. Seepärast sobib taim suurepäraselt kasvatamiseks ka keskküttega ruumis.




Kastmine:

Tüse adeenium on väga tundlik liigniiskuse suhtes. Liigne kastmine või vesi potialusel võib tähendada juurte mädanemist ja taime hukkumist.

Suvisel kasvuperioodil tahab tüse adeenium korrapärast kastmist. Enne järgmist kastmiskorda peab muld olema jõudnud pisut läbi kuivada. Kindlasti tuleks üleliigne kastmisvesi potialuselt ära kallata.

Talvisel perioodil tuleb taime kasta vähem, et taim saaks puhata. Hoida taime siis praktiliselt kuivana. Talvel piisab, kui taime kasta orienteeruvalt kord kuus.

Väetamine:

Erilist väetamist tüse adeenium ei vaja. Kui taime piisava tihedusega ümber istutada, siis pole väetamine vajalik. Kui aga on soov taimele siiski lisaaineid anda, siis tuleks taime väetada kevadest sügiseni kord kuus.

Väetamiseks kasutada kaktustele või sukulentsetele taimedele mõeldud väetise ettenähtust 3 korda lahjemat väetiselahust.

Talvel mitte väetada.




Paljundamine

Tüsedat adeeniumit saab paljundada seemnetega või pistikutega. Samas on see kodustes tingimustes keerukas ning enamikel juhtudel ebaõnnestub. Seepärast pole erilist mõtet taime paljundamisele mõelda, pigem tuleks poest uus taim osta.

Ümberistutamine

Tüse adeenium tuleks ümberistutada 2-3 aasta järel. Parim ümberistutamise aeg on kevad.

Muld peab olema taimel happeline, kerge ja vett hästi läbilaskev. Taimele sobib kaktustele mõeldud muld, millele tuleks lisada peent kruusa või jämedat liia. Poti põhjas on vajalik korralik drenaaþikiht. Pott valida taimele võimalikult väike, madal ja lai.



Seotud postitused