Harilik luuderohi
(Hedera helix)
TUTVUSTUS
Luuderohi on pärit Euroopast. Ka Eestis kasvab taim looduslikult, kuid seda üsna vähestes kohtades, peamiselt Saaremaal ja Hiiumaal. Eestis on taim looduskaitse all. Kuulub luuderohi araalialiste sugukonda.
Luuderohu lehed on tumerohelised, nahkjad, igihaljad, kuni 10 cm pikad. Lehed on munajad või 3-5 hõlmalised. Erinevatel luuderohu sortidel, mida toataimena kasvatatakse, võivad lehed erineda suuruse, kuju kui ka värvuse poolest.
Õied on taimel väikesed ja kollakasrohelised, olles sarikjates õisikutes. Looduslikult õitseb taim septembris ja oktoobris. Kodustes tingimustes on taime õitsemine aga vähetõenäoline.
Luuderohi on tuntud taim ka rahvameditsiinis, kus taimega ravitakse peamiselt luuvalusid. Sellest on taim ka oma eestikeelse nime saanud.
Luuderohud on väga pikaealised taimed, vanimate taimede vanus võib küündida 500 aastani.
Luuderohtu saab kasvatada nii ripp- kui ka ronitaimena.
Luuderohi puhul on tegemist mürgise taimega.
HOOLDAMINE
Suvekuudel võib taime viia õue.
Kui taim välja venib võib kevadeti taime oksi tugevalt tagasi lõigata, et seeläbi taimele kena välimus tagada.
Valgus:
Luuderohi vajab kasvamiseks valgusrikast kasvukohta. Otsese päikesevalguse eest tuleks aga taime kaitsta. Lepliku taimena talub luuderohi väga hästi ka varjulist kasvukohta, kuid siis pole taime kasv eriti kiire.
Temperatuur ja õhuniiskus:
Luuderohi eelistab kasvamiseks jahedamat temperatuuri. Soojas kasvukohas kipud taim välja venima või lehed ära kuivama. Kui kevadest sügiseni lepib taim ka sooja kasvukohaga, siis talvel vajaks ta puhkeperioodil jahedat. Talvisel ajal oleks taimele vajalik orienteeruvalt 14-16 kraadine temperatuur.
Luuderohi vajab mõõdukat õhuniiskust, mistõttu võiks taime aeg-ajalt piserdada.
Kastmine:
Luuderohi vajab kevadest sügiseni korrapärast kastmist. Enne järgmist kastmist lasta mullapallil veidi läbi kuivada. Talvisel ajal kasta harvem.
Väetamine:
Luuderohtu tuleks kevadest sügiseni väetada kaks korda kuus. Talvel mitte väetada. Väetamiseks kasutada rohelistele taimedele mõeldud väetist.
Paljundamine
Luuderohtu saab paljundada pistikutega. Selleks kasutada nö. ladvapistikuid, mille võib vette juurduma panna.
Ümberistutamine
Luuderohi tuleks ümberistutada 2-3 aasta järel. Muld valida taimele huumusrikas.