Keele pealmist pinda katva limaskesta näsades asuvad maitsmispungad võtavad vastu maitsmisärritusi. Maitsmisrakkude asetus maitsmispungas meenutab sibula ehitust, mistõttu räägitakse ka maitsmissibulatest, mida kokku on 10 000. Enamik neist asub keelel, väiksem osa suulael, kõri pinnal ja neelu tagumisel seinal. Maitsmispungadest siirdub signaal seedeelunditesse, mistõttu reageerib magu toidu maitsele. Maitseärritus juhitakse närvikiudude abil aga peaajju.
Näljase inimese maitsmismeel on tundlikum kui äsja kõhu täis söönud inimesel. Eesti vanasõnagi ütleb, et nälg on kõige parem kokk. Erinevaid maitseid tajutakse keele erinevates osades. Magusat maitset tuntakse keele tipuga, haput keele külgedega, kibeda maitse tunneb ära keele tagaosa ja soolase keele eesmine osa. Terviklikus maitsetajus osalevad ka teised meeleelundid. Maitsmisaistingud on keerulised, sest lisaks maitsele on olulised toidu temperatuur, välimus, värvus, lõhn, konsistents, aga ka meeleolu ja söömise tingimused.
Inimese vananedes maitsetunnetus nürineb või tuhmub. Seda tunnetust vähendavad haigused, eriti nohu, nina-kõrvaurgete põletik ja peavigastused. Maitsetunnetust vähendavad ka ravimite kõrvaltoimed, eriti antidepressandid, vererõhurohud, liitiumisoolad ja penitsillamiin. Maitsetunnetust vähendab B12 vitamiini puudus, pidev suitsetamine, suukuivus, näonärvi kahjustused. Maitsmishäired võivad olla mööduvad, kui põhjus kõrvaldatakse.
Keele normaalne värvus on roosakas, igasugused kõrvalekalded sellest võivad viidata terviseprobleemidele.
Keele välimuse järgi võib mitmeid haigusi avastada:
– Kui tuntakse suus metallimaitset, võib olla tegemist elavhõbeda või tinamürgitusega. Ka paljud närvi-, reuma-, mürgistuste-, diabeedi- ja bakteritevastased ravimid tekitavad seda (näiteks liitiumisoolad, penitsillamiin, kullapreparaadid, metronidasool, metformiin, vismutiühendid).
– Punane keel võib viidata isheemiale, kõrgele palavikule, raskele kopsupõletikule või nakkushaigusele.
– Tumepunane keel viitab kopsupõletiku või nakkushaiguse raskele või lausa eluohtlikule vormile, sageli ka raskele neeruhaigusele.
– Väga kahvatu keel on kindel märk ägedast kurnatusseisundist või aneemiast, viitab kehvveresusele.
– Sinakas keel on südame- ja veresoonkonnahaiguste tunnuseks.
– Kollane katt keelel viitab sapipõie häiretele.
– Kui keele alumine külg on kollase värvusega, viitab see kollatõvele või maksaprobleemidele.
– Erinevat värvi rohke katuga keel viitab nakkushaigustele, mao- ja seedetrakti häiretele.
– Valge katt viitab mao ja seedetrakti häiretele.
– Kui keele paremal poolel on erepunased näsakesed, viitab see maksa vasaku poole funktsionaalsetele häiretele, vastupidisel juhul parema poole häiretele.
– Kui keele esiosas on punased näsad, viitab see väikevaagna elundite funktsionaalsetele häiretele.
– Must katt viitab sapipõie ja kõhunäärme rasketele funktsionaalsetele häiretele, organismi happe- ja leelistasakaal on tõsiselt häiritud.
– Kui keelel on erineva värvi ja kujuga laigud (nn. “geograafiline keel”), viitab see psüühikahäiretele või mao- ja seedetrakti kroonilistele haigustele.
– Sügavate ristilõhedega keel viitab ajuveresoonkonnaga seotud häiretele.
– Hambajäljed keele esiosal on varjatud neuroosi tunnus. Mida tugevam neuroos, seda selgemad on hambajäljed.
– Erepunane läikiv sile keelepind (otsekui lakeeritud keel) näitab, et maitsenäsad on atrofeerunud. See on maovähi, kroonilise jämesoolepõletiku või soolestiku imendumisfunktsiooni häirete tunnus.
Suur valik ehteid, kodukaupu, matkatarbeid, mänguasju, kristalle, taro kaarte, seinapilte jne.
NB! Lehekülje sisu kopeerimine ei ole lubatud OÜ A.J.A. Grupp kirjaliku loata. Täpsemad lehekülje kasutustingimused leiad siit.
Kui soovid lisada siia lehele kommertsartiklit kliki siia.