Kuidas saada võitu kaosest teismelise toas?

Vanemad kipuvad sageli ise lapse elu liiga mugavaks tegema. Laps vajab vanuse kasvades usaldust, kohustusi ja ka isiklikku ruumi. Eriti oluline on see teismeeas. On ju palju lihtsam ise teismelise tuba koristada, kui teda pidevalt selleks sundida, talle õpetusi jagada ja pärast ikka ise kõik üle teha. Kohustuse äravõtmisega aga võetakse lapselt ka rahuldus, mida kohustusega hakkamasaamine pakub. Laps, kellele ei usaldata ühtki tööd, tunneb enamasti, et teda ei võeta tõsiselt. Murdeealise jaoks on väga oluline, et ta saaks tunda end tähtsa ja vajalikuna. Tähtsusetud ülesanded seda ei võimalda. Tuleb leppida sellega, et mõnes vanuses ongi lapsed lohakamad, eriti poisid. Koristamise eesmärgil teismelise tuppa tema privaatsusevajadust arvestamata sisse tungida pole hea, see rikub suhted tõeliselt ära. Kui lapse eest on kõik varemalt ära tehtud, siis on ta murdeeaks jõudnud viilimiseetappi ega tahagi enam koristamisega vaeva näha. Eriti poeglapsi on vaja virgutada tegema ka kodutöid.




Oma toa peaks iga poiss või tüdruk ise ära koristama ja musta pesu pesukasti viima. Murdeealiste mäss on normaalne ja ka lohakus selles vanuses pole midagi erilist. Toakraamimisest ei taha selles eas lapsed midagi eriti kuulda. Võiks teismelisele lihtsalt rahulikult öelda, et kord nädalas käiakse tuba tolmuimejaga üle ja siis läheb äraviskamisele kõik, mis parasjagu ripakil on. Musta pesu kohta olgu aga reegel, mida mustapesukorvi pole toodud pesemise ajaks, seda ka ei pesta. Küll pikapeale tekib harjumus pisutki korda hoida. Murdeealisel lapsel võiks lasta oma tuba oma maitse järgi sisustada ja sättida. Olgu seal postreid, veidraid asju ja vidinaid, see käib kõik teismeea juurde.




Abi ei ole eriti sellest, kui sundida last vägisi tegema tööd, mida ta kohe mitte üks raas ei salli, nimelt toa koristamist. Riidlemine ja näägutamine lohaka teismelisega rikub vaid suhteid. Abi võiks olla, kui anda võimalus valida, mida on vaja teha näiteks koostada nimekiri töödest, mida ja millal teha. Kriitikameel tuleks hoida teismelise puhul kontrolli all, pole vaja ka sundida üle tegema töid, mis ei tundu korralikud. Pole vaja kritiseerida, kui lapse puhtuse- ja korraarmastus ei vasta vanemate ettekujutusele. Kõik see tuleb pikkamööda, mõne lapse puhul kiiremini, teise puhul võtab rohkem aega. Siiski võib vastata liigsete emotsioonideta samaga, kui lapse koostöömeel ikka täiesti puudub.




Eriti varasemas teismeeas lapsed on väga agressiivsed, eriti kui tunnevad end ohustatuna või ebakindlalt. Kui täiskasvanu reageerib samuti esimese emotsiooni pealt segamini toa puhul, siis annab see ka lapsele signaali, et nii ongi lubatud ja lakkamatud tülid on garanteeritud. Tähtis on jääda võimalikult rahulikuks, pigem võtta kerge huumoriga seda keerukat perioodi lapse elus. Kahtlemata häirib teismelise toas olev kaos vanemaid, aga rahuliku ja tasakaalukana head eeskuju näidates on võimalik seda paremini suunata. Kui lapse käitumine on vastuvõetamatult pahatahtlik, siis selline sobimatu käitumine tuleb lõpetada koheselt, rahulikult ja ilma liigsete emotsioonideta. Lõppude lõpuks on ju see vaid üks etapp, mis läheb peatselt mööda. Murdeeas lapsed ei oska oma tunnete ja möllavate hormoonidega toime tulla, nende sisemine elu on niigi väga keeruline ja segamini tuba on üks väiksemaid probleeme selles vanuses. Lapse erinevaid tundeid tuleb aktsepteerida, püüda suunata last nendega toime tulema, aga nõu selles vanuses saab anda vaid väga delikaatselt. Kaosest teismelise toas võiks juttu teha siis, kui laps parasjagu heas tujus ja suhtlusaldis meeleolus on. Siis on lihtsam ühise arvamuseni jõuda. See nõuab suurt tarkust, kannatlikkust ja rahu säilitamist.




Ka teismelisest tuleb lugu pidada ja tema arvamusi austada, isegi kui need arvamused ei meeldi. Eeskuju õpetab alati paremini kui näägutamine, ähvardamine ja karistamine. Murdeealiste mäss vanemate vastu on täiesti normaalne, jälgida tuleb vaid seda, et üldinimlikud väärtused selles protsessis kaotsi ei läheks. Emad kipuvad poisse rohkem hellitama, kuigi nad võtavad kodus palju ruumi, räägivad kõva häälega, on tüdrukutest lohakamad. Emad kipuvad isegi oma eraldielavaid poegi pärast teismeliseiga veel poputama, nende musta pesu pesema, tuba koristama. Siis polegi imestada, et õpitud abitust noorte meeste puhul nii palju esineb. Kui murdeealine laps paneb proovile kogu pere närvid, siis tegelikult kompab ta piire, kuhumaani tema käitumine võib minna. Kui ta tunneb, et enam kaugemale minna ei saa, siis ta pikapeale taltub. Kui lapse eest kõik ära teha, siis tekib tal väärarusaam, et nii ongi õige või et ta ei saagi ise hakkama. Vähem käsutamist ja rohkem arutamist, last tuleks võtta kui head sõpra, kellega saab probleeme arutada ja kellele on võimalik lahendusi välja pakkuda. Teismelised soovivad, et neissegi suhtutaks kui võrdsesse. Kui raske päev on seljataga, võiks lapsele rääkida, kui õnnelikuks teeks see, kui ta vähegi suudaks aidata, kasvõi ainult oma toa korras hoida.





Suur valik ehteid, kodukaupu, matkatarbeid, mänguasju, kristalle, taro kaarte, seinapilte jne.


Kolme kuu horoskoop (päevade lõikes)


Nimemuutuse mõju eluteele + Kas Sinu nimi sobib eluteega kokku?


Suhte analüüs ja võimalused (kvaliteet)


Noad (5 tk) - Victorinox


Hundi kujuke: sinine aventuriin


Kaelakee ja kõrvarõngad


Seinapilt lõuendil või kapal: puud Võrtsjärves


Kaelakee: hõbeobsidiaan


Seinapilt lõuendil või kapal: Viira veskimüür


Pehme mänguasi: pteranodon


Päikesepüüdja


Kaelakee: roosa kvarts



NB! Lehekülje sisu kopeerimine ei ole lubatud OÜ A.J.A. Grupp kirjaliku loata. Täpsemad lehekülje kasutustingimused leiad siit.

Kui soovid lisada siia lehele kommertsartiklit kliki siia.

Related posts