Jaapani kameelia
(Camellia japonica)
TUTVUSTUS
Kameelia on pärit Ida-Aasiast, kus taim kasvab mereäärsetes metsades. Taim kuulub teepõõsaste sugukonda. Sellesse sugukonda kuuluvad ka kõigile teada-tuntud teepõõsad.
Kameelia on laialt levinud aiataim Hiinas ja Jaapanis. Taim on ka Ameerika Ühendriikide Alabama osariigi tunnuslilleks.
Kameelia on oma nime saanud botaaniku George Kameli järgi.
Taime lehed on tumerohelised ja nahkjad. Suured õied on valged, roosad, punased või kollased, heleda südamikuga. On nii liht- kui ka täidisõielisi sorte. Välimuselt on õied veidi pojengi või roosi sarnased.
Taim õitseb toatingimustes veebruarist aprillini, looduses on õitsemise aeg jaanuarist märtsini.
Jaapani kameelia puhul on tegemist suurekasvulise taimega, mille kõrgus võib kodustes tingimustes küündida 2 meetrini. Looduslikult kasvab taim kuni 10 meetriseks puuks.
Ehkki tegemist on küllaltki kergesti kasvatatava toataimega pole toatingimustes kameelia kasvatamine eriti edukas, kuna taim vajab jahedat kasvukeskkonda. Taim sobib paremini kasvatamiseks näiteks talveaeda.
HOOLDAMINE
Suvekuudel võib taime õue viia. Sobivaim aeg on taime õue viimiseks juunikuu. Päev, mil taim õue viia, tuleks valida pilvine, sest see võimaldab taimel paremini uute valgustingimustega kohaneda. Õues leida taimele poolvarjuline kasvukoht.
Pügamist kameelia eriti hästi ei talu. Kui seda teha, siis ainult väga vähesel määral.
Äraõitsenud õied tuleks taimelt eemaldada.
Kui taimele on tekkinud õiepungad, ei tohi teda valguse suhtes keerata, kuna see võib viia õiepungade või lehtede varisemiseni.
Valgus:
Kameelia vajab kasvamiseks väga valget kasvukohta, samas otsese päikesevalguse eest tuleks taime hoida.
Temperatuur ja õhuniiskus:
Jaapani kameelia vajab kasvamiseks õhurikast ja jahedat kasvukohta. Hea koht on taimele kasvamiseks talveaed. Septembrist õitsemise alguseni vajab taim 5-10 kraadist temperatuuri. Ainult õitsemise ajal võiks temperatuur olla kõrgem, orienteeruvalt 20 kraadi. Suvel oleks taimele ideaalseks temperatuuriks 16-21 kraadi.
Kameelia vajab niisket kasvukeskkonda, mistõttu võiks taime tihti toasooja veega piserdada. Vältida tuleks vee sattumist õitele.
Liialt soe või kuiva õhuga kasvukoht võib viia õiepungade varisemisele.
Kastmine:
Kameelia vajab korrapärast kastmist. Muld ei tohi kunagi läbi kuivada. Potialuselt tuleks üleliigne kastmisvesi ära kallata, mida võib teha ka kastmisele järgneval päeval. Kastmiseks tuleks kasutada toasooja ja pehmet vett. Võimaluse korral tuleks kasutada kastmiseks vihmavett või lumesulamisvett.
Augustikuust alates tuleks kastmist mõnevõrra piirata, mis aitab kaasa võrsete puitumisele ja õiepungade tekkimisele.
Väetamine:
Kameeliat tuleks väetada õitsemise algusest kuni augustikuuni 1-2 korda kuus. Mitte kallata väetiselahust kuivale mullale, enne väetamist kasta taime.
Väetamiseks sobib asaleadele mõeldud väetis.
Paljundamine
Kameeliat saab paljundada ladvapistikutega. Sobivaim aeg pistikute võtmiseks on augustikuu. Juurdumiseks panna pistikud mulda ning hoida muld soojas (20-25 kraadi), kasutada põhjasoojendust.
Ümberistutamine
Nooremad taimed tuleks ümberistutada igal aasta, vanemad taimed 2-3 aasta järel. Sobivaim ümberistutamise aeg on kevad, pärast õitsemist.
Taim vajab huumusrikast, vett hästi läbilaskvat ja happelist mulda. Muld ei tohi sisaldada lupja. Poest valmis mullasegu ostes sobivad kameeliale kõige paremini sõnajala või rododendronitele mõeldud mullad. Poti põhja panna korralik drenaaþikiht. Tuleks vältida mulla liialt tugevat kinnisurumist.
Suur valik ehteid, kodukaupu, matkatarbeid, mänguasju, kristalle, taro kaarte, seinapilte jne.