Longus juuskõrkjas (varem longus kõrkjas)
(Isolepis cernua, Scripus cernuus)
Veel tuntud nimesid: naisejuuksed, isolepsis
TUTVUSTUS
Juuskõrkjas on pärit troopika soistelt aladelt. Taim kuulub lõikheinaliste sugukonda.
Juuskõrkjas on kaunite pikkade, õrnade, rippuvate vartega toataim. Varte pikkus võib ulatuda 30-40 sentimeetrini. Algselt kasvavad varred püstiselt, hiljem hakkavad aga allapoole kaarduma, moodustades toreda puhma. Kõrte tippudes asetsevad väikeste õiekestega kobarõisikud, mis suuruselt on nööpnõela pea suurused.
Koduloomade omanikud peaksid arvestama, et koduloomad kipuvad selle taimi varsi sööma.
Juuskõrkjas on kergesti kasvatatav toataim, sobides ka algajale toalille kasvatajale.
HOOLDAMINE
Et taimel oleks pidevalt värske ja kaunis välimus, tuleks vanad pruuniks muutunud varred eemaldada.
Sobib hästi amplisse kasvatamiseks. Ka on taime hea kasvatada niiskes terraariumis või akvaariumis. Viimasel juhul tohib taime pott olla poolenisti vees.
Taime tasuks igal aastal jagamise teel noorendada, kuna vanad taimed ei näe eriti ilusad välja.
Valgus:
Juuskõrkjas kasvab hästi valges kasvukohas, mis on varjatud kevadise ja suvise otsese ereda päikese eest. Taim kasvab suurepäraselt hajutatud valgusega ruumis. Liialt vähese valgusega ruumis venivad taime varred välja ning taim muutub nõrgaks ja kahvatuks.
Temperatuur ja õhuniiskus:
Juuskõrkjas vajab suvekuudel 18-23 kraadist temperatuuri, talvisel ajal võiks temperatuur olla jahedam, 15-18 kraadi. Alla 12 kraadi mitte lasta temperatuuril langeda.
Õhuniiskus on taimele väga oluline, mistõttu tuleks taime sagedasti piserdada. Võimaluse korral tuleks taime piserdada kasvõi iga päev. Õhuniiskust aitab suurendada ka taime kõrvale asetatud veeanum.
Võrsetippude pruuniks muutumine on märk sellest, et taimel on vähe õhuniiskust.
Kastmine:
Kasta tuleks juuskõrkjat mõõdukalt. Muld peab taimel olema kogu aeg niiske. Kui muld korra läbi kuivab, võib see tähendada taime hukkumist.
Kasvuperioodil (märtsist oktoobrini) võib taim olla ka nö. “jalad vees”. Talvisel ajal, eriti kui taime hoida jahedama temperatuuriga ruumis, ei tohiks taimealusele vett jätta.
Kastmiseks kasutada pehmet vett.
Väetamine:
Väetada tuleks juuskõrkjat märtsist septembrini. Talvel taime ei väetata. Väetamiseks kasutada lehtdekoratiivsetele taimedele mõeldud väetise poole lahjemat lahust. Väetada taime iga 2 nädala tagant.
Liigne väetamine on taimele kahjulik. Liigse väetamise tunnusteks on kiiresti pruuniks muutuvad ja närtsivad varred.
Paljundamine
Juuskõrkjat saab paljundada puhma jagamise teel. Sobivaim aeg selle tegemiseks on kevadkuud, soovitavalt ümberistutamise käigus. Mulda ei tohiks poolitatud taime juurepallilt täielikult eemaldada, vaid pealmist kihti võib veidi lahti tõmmata. Kui vahetada taimel kogu muld, võib see viia taime kiratsemiseni või isegi hukkumiseni.
Ümberistutamine
Juuskõrkjas tuleks ümberistutada iga aasta kevadel.
Pott valida taimele eelmisest ainult veidi suurem. Ümberistutamise käigus tuleb jälgida, et juurepall kahjustada ei saaks.
Suur valik ehteid, kodukaupu, matkatarbeid, mänguasju, kristalle, taro kaarte, seinapilte jne.