Õiekas pärgväändik
(Stephanotis floribunda)
TUTVUSTUS
Õiekas pärgväändik on pärit Madagaskarilt ja Malai saarestikust. Taim kuulub angervarreliste sugukonda.
Pärgväändiku puhul on tegemist väga kauni ronitaimega.
Taime lehed on tumerohelised, nahkjad, ca. 10 sentimeetri pikkused. Õied valged, vahajad ja väga tugeva ja hea lõhnaga. Ka viljad on taimel kaunid ja meeldejäävad. Samas kodustes tingimustes taim vilju eriti tihti ei kanna, kuid see pole võimatu. Viljad on kollakasrohelised, umbes 7 sentimeetri suurused ja meenutavad välimuselt ploomi.
Looduslikes tingimustes kasvab taim umbes 6-7 meetri pikkuseks, kodustes tingimustes kasv muidugi nii suureks ei kujune.
Tegemist on küllaltki kergesti kasvatatava ja tänuväärse toataimega.
HOOLDAMINE
Kevadkuudel võib taime tagasi lõigata, et soodustada kasvu ja parandada taime kuju.
Kuna tegemist on ronitaimega, tuleks juba varakult hoolitseda selle eest, et taim oleks kenasti ja kindlalt toestatud.
Valgus:
Pärgväändik vajab kasvamiseks valget kasvukohta. Kõige parem oleks pakkuda taimele hajusvalget kasvukohta. Otsese kevadise ja suvise päikese eest tuleks taime kaitsta.
Pärgväändikule ei meeldi asukoha vahetused. Seepärast ei tohiks tema asukohta valguse suhtes muuta. Asukoha vahetusele võib taim reageerida õiepungade langetamisega.
Temperatuur ja õhuniiskus:
Temperatuuri suhtes on pärgväändik üsna lepik. Ta kasvab hästi ka tavalises toasoojas kasvukohas. Sobivaim temperatuur on 15-20 kraadi. Talvel tuleks taime hoida orienteeruvalt 15 kraadi käes, kuna see soodustab järgmisel kasvuperioodil õitsemist. Alla 12 kraadi mitte lasta temperatuuril langeda. Talvel liialt soojas kasvanud taim õitseb halvasti või ei õitse üldse.
Taime tuleks tuuletõmbuse eest kaitsta.
Suvekuudel tuleks kasuks taime sagedane piserdamine.
Kastmine:
Taim vajab mõõdukat kastmist. Nahkjad lehed viitavad sellele, et taim oskab veega kokkuhoidlikult ringi käia, mistõttu on liigkastmine selle taime puhul kurjast.
Enne järgmist kastmiskorda, tuleks lasta mulla pealmisel pinnal taheneda, samas ei tohi lasta mullal läbi kuivada. Talvisel ajal tuleks kasta harvem, kuid vältida samuti seda, et muld tuhkkuivaks muutub.
Soovitav on taime kasta pehme veega.
Väetamine:
Kasvuperioodil tuleks pärgväändikut väetada iga kahe nädala tagant. Kasutada võib õitsvatele taimedele mõeldud väetist.
Paljundamine
Taime saab paljundada poolpuitunud pistikutega. Pistikud panna juurduma vette või mulda. Pistikuid tuleks hoida soojas, 20-25 kraadi juures. Juurdumine võib võtta aega isegi kuni 3 kuud.
Ümberistutamine
Pärgväändiku noored taimed tuleks ümberistutada igal aastal, vanemaid taimi võib ümberistutada 2-3 aasta järel.
Pott valida taimele võimalikult väike. Liialt suures potis kasvab taim külla kiiresti, kuid õitsemine võib jääda väheseks.
Muld peaks olema viljakas ja vett hästi läbilaskev. Poest tavalist toalillemulda ostes võiks sellele lisada kruusa või liiva, et parandada vee läbilaske võimet.
Suur valik ehteid, kodukaupu, matkatarbeid, mänguasju, kristalle, taro kaarte, seinapilte jne.