Perfektsionism – hea või halb?

Sõna “perfektsionism” tuleneb ladina keelest, sõna perfectum tähendab korralikult lõpuleviidud tegevust. See on seotud korralikkuse, täpsuse, üksikasjalikkuse, täiuslikkuse, hoolikuse ja pühendumisega antud tegevusele. Oskus hästi ja täpselt mitmesugustes eluvaldkondades tegutseda tagab hea toimetuleku elus ja iga tööandja unistuseks on sellised töötajad.

Siiski võib ülim perfektsionism olla suureks probleemiks elus nii inimesele endale kui tema lähedastele ja kolleegidele. Inimese iseloomuomadused on seotud sotsiaalse keskkonnaga, milles ta on üles kasvanud. Need on seotud ka pärilike teguritega, õppimisega, haigustega, füüsilise eripäraga. Tugevalt väljendunud perfektsionism võib olla problemaatiliseks just teistega suhtlemisel. Liiga perfektsionistlikel inimestel on suuri raskusi ümbritseva eluga kohanemisel ja sageli kannatavad nad obsessiiv-kompulsiivse isiksusehäire all (sundmõtted ja sunnitud teod).




Ülimatel perfektsionistidel on tohutu täpsuseiha, korraarmastus ja psüühiline paindumatus. Nad ei suuda oma tööülesandeid sageli lõpetada seetõttu, et taotlevad ülimat täiuslikkust, mis on sageli saavutamatu (eriti teistega koos või tiimis töötades). Nad keskenduvad ülemäära tööle, liiga suur tähelepanu läheb detailidele ja perfektsele tulemusele, peamine sisu võib nii hoopis kaotsi minna. Otsustamisraskused takistavad töö lõpuleviimist, sest perfektsionist loodab tõeliselt vaid enda peale, taotleb ülimat täpsust ega usalda teisi, püüab vastutada nii enda kui teiste eest. Heas tiimis usaldatakse üksteist ja koostöö toimib hästi, igaüks teeb seda, milleks kõige enam suuteline on ja mida hästi oskab.




Üliperfektsionistlik inimene võib kümme korda üles harutada sirget õmblust, mis talle ei tundu piisavalt täiuslik või laduda esemeid ülitäpsesse järjekorda, sest miski tundub olevat pisut ebatäpne. Täpsus on kahtlemata hea omadus ja paljude elukutsete puhul ka hädavajalik. Kui pedantsus on aga ka tavaelus ja vähemtähtsate asjade puhul sedavõrd suur, et iga pisimagi ebatäpsuse peale vihastutakse tõsiselt, siis vajab perfektsionist abi psühholoogilt.

Pereelus on selline partner või pereliige väga keeruline kaaslane, sest tema käitumine võib jätta vale mulje, nagu sooviks ta ainuvalitseda ja võimu omada. Tegelikult soovib ta vaid seda, et maailmas toimiksid kõik asjad niisama täpselt, kui tema peas ja et seal valitseks täiuslik kord. Kõikjal ja alati täiuslikkust taotleval inimesel kutsub vähimgi kõrvalekalle elus esile katastroofitunde, mistõttu kontrolli säilitamine olukorra üle ja ülim täpsus pisiasjades on talle ülioluline.




Ümbritsevas maailmas valitseb aga pigem kaos kui korrapära, igal reeglil on erandid ja neid pole mitte vähe. See teebki lõppkokkuvõttes elu nii mitmekesiseks ja huvitavaks. Kõik see eripära pingestab ja koormab nii perfektsionisti psüühikat kui südant. Stress aga mõjutab kogu organismi. Ebatäiuslik maailm on perfektsionisti jaoks tohutult stressitekitav. Ta tunneb sellises ebakorrapärases maailmas keskmisest suuremat ärevust ja suurt ebakindlust. Vaid reeglid ja täpsus aitavad korda luua ja mingilgi määral tasakaalutunnet saavutada. Perfektsionistid on sageli just seetõttu töönarkomaanid, töösaavutused muutuvad nende jaoks ülioluliseks, tähtsaimaks rahulolu ja naudingu allikaks.




Perfektsionismi “juured” peituvadki peamiselt lapsepõlves ja on seotud ilmselt ka pärilikkusega. Karm kasvatus ja paindumatud reeglid lapsepõlves soodustavad seda käitumisskeemi jätkama ka täiskasvanuna. Sageli tekivad ärevushäired, inimesed ei suuda mõista, et tegelikult on need seotud perfektsionismist tingitud täiuslikkuseihalusega. Kõrvaseisjatele võib tunduda selline inimene tigeda, kiusliku, noriva ja pahurana, aga see liigne nõudlikkus ja kontrollisoov on vaid iseloomu eripära. Ülemäärane perfektsionism tekitab kindlasti stressi nii inimeses endas kui perfektsionisti lähedastes, kahjustab kõigi osapoolte tervist ja pingestab tugevalt sotsiaalset keskkonda. Sageli lõhub nii lähedus- kui töösuhteid. Tugevalt väljaarenenud liialdatud perfektsionism vajab kindlasti psühholoogilist abi ning lähedaste inimeste mõistvat ja hoolivat suhtumist. Mõõdukas perfektsionism ja korraarmastus on elus pigem kasuks. Perfektsionismi ei tohiks segi ajada tõelise isekuse, võimukusest tingitud kontrollisoovi, kurjuse ja empaatia puudumisega.





Suur valik ehteid, kodukaupu, matkatarbeid, mänguasju, kristalle, taro kaarte, seinapilte jne.


Töö ja raha horoskoop üheks kuuks


Kas Sinu nimi sobib eluteega kokku?


Aastahoroskoop - 214 lehekülge


Öökulli kujuke: sodaliit


Padjakate 50 x 50 cm (4 tk)


Taldrikud (27 cm) (6 tk)


Tassid: Iris - Vincent Van Gogh (2 tk)


Puidust rongirada (30 osa)


Kaelakee: neitsi tähtkuju


Nõude komplekt lastele (3-osaline)


Taro kaardid: Ancestor Spirit Oracle (koos raamatuga)


Kõrvarõngad: delfiinid



NB! Lehekülje sisu kopeerimine ei ole lubatud OÜ A.J.A. Grupp kirjaliku loata. Täpsemad lehekülje kasutustingimused leiad siit.

Kui soovid lisada siia lehele kommertsartiklit kliki siia.

Related posts