Vana Tooma müüt

Rahvapärimuse kohaselt elanud Kalarannas vaene lesk kalurinaine, kelle ainsaks rõõmuks olnud tema poeg Toomas. Tol ajal tegelenud kõik mehed ja poisid vibulaskmisega ja ka Toomasel olnud see meelistegevus. Linnavahid tundnud kalurileske hästi, sest väike Toomas olnud sageli nende hoole all vahitornis, kuni lesknaine ise kala müünud. Ilmselt nii Toomas relvi tundma ja vibu laskma õppiski. Tol ajal olnud linnarahvale suurimaks elamuseks iga-aastased vibulaskevõistlused, mida peetud maikuus nelipühade ajal Suure Rannavärava esisel (nn. Papagoiaias). Seal olnud üles pandud kirjuks värvitud papagoikujuline puust märklaud. Märklaud olnud asetatud kõrge ridva otsa ja vibulaskjate ülesandeks olnud see alla lasta.




Suurgild andnud laskevõistluse võitjale, kes papagoi tabava lasuga ridva otsast alla lasta suutis, jäädavaks auhinnaks hõbekarika. Juhus viinud suurele võistlusele ka Toomase, kel olnud harjumusest kaasas ka oma vibu. Omataoliste poisikeste seas olnud ta vaieldamatult parim laskur. Teised poisid narritanud teda niikaua, kuni ta oma lasketubliduse tõestamiseks vibu haaranud ja märklaua pihta noole saatnud. Lask olnudki nii tabav, et papagoi kukkunud alla. Aga au asemel saanud talle osaks kõrvakiilud ja vopsud ning ta pidanud ka papagoi endisele kohale tagasi panema, sest pärisvõistlejate rongkäik oli alles saabumas. Aga kogu linn saanud sellest vahejuhtumist ometi teada, sest Tallinn olnud tol ajal väike linn (umbes 8000 elanikuga). Väikesest Toomasest kõneldud väga palju. Ema olnud poja pärast küll suures mures ja kartnud, et tal sellest halba tuleb. Kuid juhtus siiski vastupidi, sest Suurgildi oldermann kutsunud poisi enda juurde ja teinud talle ettepaneku õpilasena linna vahtkonda astuda. Nii saanudki Toomas linna kulul kooli ja hiljem linna teenistusse raesõdurina. Ettepanek rõõmustanud nii Toomast kui tema ema, sest riietamise ja toidumure langes ju nüüd ära.




Kui Toomas saanud täismeheks, võtnud ta osa ka Liivi sõjast (1558-1583). Vapruse eest tõstetud ta isegi lippuri seisusesse. Uhkete vuntside ja meeldiva iseloomu tõttu olnud ta linnarahva seas populaarne. Ajapikku saanud ta vanaks ja rahvas hakanud teda hellitavalt vanaks Toomaks kutsuma. Kui ta maine teekond oli lõpule jõudnud, tellinud raehärrad raekojale uue tuulelipu, et tubli linnavahi mälestust jäädvustada. Tuulelipu mehekuju kandnud sama vormiriietust ja samasuguseid pikki vurrusid, nagu Vanal Toomasel olid omal ajal. Seetõttu hakanudki rahvas ka torni lippu hellitavalt Vanaks Toomaks kutsuma. See nimi on püsinud tänapäevani. Tuulelipp paigutati raekoja torni 1530-ndal aastal, aga tol ajal ei olnud lipul veel mingit seost isikutega.




Rae arveraamatutes seisab kirjas, et aastal 1530 sai maaler Joachim tuulelipu kuldamise eest tasu. See ongi kõige vanem teade tuulelipulisest Vanast Toomast. Tol ajal oli tuulelipp tõepoolest väga oluline, sest vaid sobiva tuulega sai purjetada Lübecki, Stockholmi või Neeva suudme poole. 1944 aasta märtsipommitamises sai tornitipp purustatud ja Vana Toomaski purunes. Ta kaotas kukkumisel vuntsid, lipukese ja parema käe kinda. 1952 valmistas metallikunstnik Salme Raunam uue tuulelipu vana mudeli järgi vasest, millele sepp Elmar Eigo tegi raudosad. Tehti ka uus tornitipp, aga see ei pidanud vastu kuigi kaua. Juba 1996. aastal oli pehkinud tornitipp vaja uuendada ja selle ehteks sai vana Toomase “lapselaps”.




Vana Toomast ennast eksponeeritakse raekojas, tema “poeg” aastast 1952 asub linnamuuseumis ja “pojapoeg” aastast 1996 on torni tipus praegu teenistuses. Kavandas viimase versiooni arhitekt Teddy Böckler ja see olevat valmistatud V. Roosveeri poolt. Viimane versioon erineb originaalist ja on silmatorkavam, kuna vasest kuju on krunditud tinaga ja üle värvitud ning osaliselt kullatud. Ka uus tornitipp on paremini lagunemise vastu kaitstud. On siis Vana Toomas tõesti kunagi elanud või mitte, aga ta on Tallinna populaarseim sümbol. Truu linnavahina valvab ta ikka veel ja näitab mitte üksnes tuule suunda, vaid ka seda, kust poolt tulevad sõbrad ja kust vaenlased. Legendi järgi ei saa linnale midagi halba juhtuda, kuni Vana Toomas valvab.





Suur valik ehteid, kodukaupu, matkatarbeid, mänguasju, kristalle, taro kaarte, seinapilte jne.


Sobivus perekonnaliikmega


Elutee üldskeem


Aastahoroskoop naisele


Hundi kujuke/ripats: obsidiaan


Supitaldrikud 4 tk


Seinakell


Taro kaardid: Oracle of the Roses (koos raamatuga)


Vaas


Päikesepüüdja


Seinakaunistus


Vaagnad (4 tk)


Valgusti: meduus



NB! Lehekülje sisu kopeerimine ei ole lubatud OÜ A.J.A. Grupp kirjaliku loata. Täpsemad lehekülje kasutustingimused leiad siit.

Kui soovid lisada siia lehele kommertsartiklit kliki siia.

Related posts