Milliseid lubadusi anda rahakotile?

Rahaga on mõistlik arukalt ümber käia igal ajal, aga eriti aktuaalsed on rahateemad keerulistel aegadel. Rahakotile lubadusi andes peaks neist alati ka kinni pidama. Rahaasjades võib seada eesmärke nii lühemaks (kuni 3 aastat) kui ka pikemaks (vähemalt üle viie aasta) ja ka väga pikaks ajaks.

Lühiajalised eesmärgid:

Hädareservi kogumine ootamatuteks olukordadeks

Igas elus juhtub ootamatuid olukordi ja alati ei olenegi need inimese enda tegemistest ja käitumisest. Haigestumine, õnnetused, avariid, suurte kodumasinate katkiminek jms. võib igaühe elus juhtuda.




Raha kogumine kindlaks suureks ostuks

Näiteks korralik arvuti, kodutehnika, puhkusereis, remont, uus auto jms. Need eesmärgid tuleks alati selgelt sõnastada ja kondikava raha kogumiseks kindlaks määrata. Sellisel viisil rahakogumise saab tähtajaliselt paika panna ja see on rahaliselt mõõdetav, kui palju iga kuu säästa on võimalik.

Rahakogumise planeerimisel on olulised 5 punkti:

1. Mida soovitakse saavutada?
2. Millal see peaks juhtuma?
3. Millised on igakuised vältimatud kulutused?
4. Kui palju on ühe kuu jooksul võimalik säästa?
5. Millised on reaalsed võimalused soovitud summa kokkusaamiseks?




Kui raha soovitakse koguda, siis peab alati arvestama mõningate suuremate või väiksemate piirangutega. Muidugi saab vajalikku raha ka laenata, aga alati peaks meeles pidama, et “võlg on võõra oma” ja laenuraha on alati kallim. Healt sõbralt laenamine aga võib sõpruse rikkuda.

Peamised lubadused rahakotile ükskõik millisel eluperioodil võiksid olla järgmised:

SUURENDAN SISSETULEKUT

Suurem sissetulek ei garanteeri alati, et raha rohkem ka kätte jääb. Enamasti alati suurenevad siis ka väljaminekud. Alati pole sissetulekute suurendamine ka võimalik, eriti rasketel aegadel kipub raha nappima ja sissetulekud kuivavad kokku. Alati on aga mõistlik kainelt läbi mõelda kõik võimalused lisaraha hankimiseks. Sissetulekut saab suurendada tulusama tööga, lisatööga, millegi mittevajaliku müümisega, kinnisvara rentimise teel jne. Võib-olla on hea mõte algul hoopis midagi uut õppida, et siis hiljem tulusam töö hankida, oma karjääri edendada või ise mingit toodet või teenust teistele pakkuda.




VÄHENDAN KULUTUSI

Kui soovitakse raha säästa, siis tuleks tarbimisharjumused kriitilise pilguga üle vaadata, seejuures ka kõikvõimalikud teenuslepingud. Võib otsida mõne soodsama teenusepakkuja või vähendada teenuste mahtu, vaadata üle kõik panga- ja kindlustuslepingud, liisingud ja laenud. Tuleks kriitiliselt vaadata üle oma tegelikud vajadused ja viia oma tarbimine sellega vastavusse. Poes käies on alati mõistlik enne koostada ostunimekiri, see aitab vältida tarbetuid osta. Regulaarselt on kasulik teha kodus inventuuri ja sorteerida välja kõik asjad, mis aastaid kasutult on seisnud või mida enam ei vajata. Need saab ära anda, millegi vastu vahetada, internetis müüki panna, taaskasutusse anda või lihtsalt ära kinkida.




VAATAN ÜLE OMA PANGALEPINGUD

Ka see võib anda lisaraha juurde. Kõik kasutud lisateenused (näiteks SMS teavitus) võiks lõpetada. Kui on mitu pangakaarti või krediitkaarti, mida tegelikult ei vajatagi, siis võib need kinni panna, sest igakuine hooldustasu läheb maha ka mittekasutamise korral. Krediitkaardi puhul võiks alati mõelda, kas seda üldse on vaja. Kui peres on mitu autot liisitud, võiks mõelda, äkki polegi teist eriti vaja. Pikaajaliste laenude tingimusi (näiteks kodulaen) on raskem ümber vaadata, sest see võib nõuda uusi kulutusi.




ALUSTAN SÄÄSTMIST

Raha võib koguda nii ootamatuks toimetulekuks kui ka “mustadeks päevadeks” ja rahakasutuses kompetentsemad saavad ka targalt investeerides raha kasvatada. Säästmise alustamisel on soovitav minimaalne kogus 5-10% igakuisest netosissetulekust kõrvale panna. Tegelikult polegi tähtis, palju iga kuu kõrvale pannakse, tähtis on regulaarse säästmise harjumus. Rahakasutus tuleb hoida tasakaalus nii, et kulutused ei ületa sissetulekuid. Raha hakkab järele jääma siis, kui sissetulev summa ületab kasvõi pisut väljemineva. Eelarve pidamine on ka pereelus väga oluline ja ka lastele on seda mõistlik õpetada juba maast-madalast. Säästmise peamine eesmärk on ju raskuste tekkimise korral ilma laenamata hakkama saada. Keeruliste aegade või ootamatuste tarbeks säästmiseks võib eraldi arve avada, mida kasutatakse vaid erandkorras.




ALUSTAN INVESTEERIMIST

See on alati pikaajaline strateegia, mis nõuab eelteadmisi ja kõigile ei sobigi. Selle eesmärgiks on teenida oma olemasoleva raha pealt lisatulu ja sellega on alati seotud riskid. Alati pole sugugi kindel, et võidetakse, võib raha ka kaotada. Raha, mida saab investeerida, tekkib üldjuhul säästes. Investeerida võib näiteks lastele koolitusraha kogumise eesmärgil, oma ettevõtte alustamiseks, pensioni kogumiseks või lihtsalt hasardist, kui raha piisavalt on.





Suur valik ehteid, kodukaupu, matkatarbeid, mänguasju, kristalle, taro kaarte, seinapilte jne.


Elutee üldskeem


Aastahoroskoop (perekond)


Saatuse aastahoroskoop


Tekk (220x 240 cm)


Seinapilt lõuendil või kapal: Käsmu


Kaelakee: kass


Tekk (150 x 200 cm)


Puidust rongirada (26 osa)


Unenäopüüdja


Seinapilt lõuendil või kapal: tammepuu


Kaelakee: ema ja poeg


LED küünlad (3 tk)



NB! Lehekülje sisu kopeerimine ei ole lubatud OÜ A.J.A. Grupp kirjaliku loata. Täpsemad lehekülje kasutustingimused leiad siit.

Kui soovid lisada siia lehele kommertsartiklit kliki siia.

Seotud postitused