Tarokaartide päritolust

Inimene tahab mõista iseennast, oma Saatust, ümbritsevat maailma, otsib pidepunkte, millele toetuda. Üks võimalikest viisidest seda teha, on tegelda Taro kaartidega. Kaardid on justkui peegliks, mis aitavad vabastada alateadvuse blokeeritud jõudusid.

Tarokaartide pildid ja sümbolid on suure spirituaalse võimega ja neid teatakse ammustest aegadest. Kaartide päritolu ei ole täpselt teada, seda vaid oletatakse. Üks legend tuleneb Vanast Egiptusest ja räägib, et tarkusejumal Thot andnud need teadmised Kaldea müstikule Hermes Trismegistosele. Algselt arvatakse olevat Egiptuse preestrite tarkus, mis sisaldab inimeste ürgseid kogemusi. Millal täpselt kasutusele võeti, seda ei teata. Euroopasse jõudsid 14. sajandil Islamimaadest, esmalt levisid Itaalias, Prantsusmaal, Šveitsis, Saksamaal, Hollandis, Hispaanias. Ilmselt kasutati algselt neid mängukaartidena, vanades ürikutes on viiteid “Trumpide mängule”, mida õukondades mängiti. Pärast hieroglüüfide dešifreerimist saadi uusi teadmisi, mis viitavad Vana Egiptuse ja Babüloonia alade päritolule. Seoses Euroopa kolooniatega hakati aktiivselt uurima ka teisi kultuure, millest erilist tähelepanu äratas juudi kabala, sest see kujutab religiooni ja loodusteaduste sünteesina terviklikku maailmamudelit.




18. sajandil hakatigi eelkõige seostama juudi kristliku kabalaga, 19. sajandil arendas seda teooriat edasi Eliphas Levi (Alphonse Louis Constant). Lõpliku kuju said kaardid aga Golden Dawn (Kuldne Koidik) ordu kaudu. Juba 18. sajandil tekkisid Euroopas mitmed ordud, ühingud, loožid, mis tegelesid meeleväliste asjade uurimisega. Inglismaal tekkis Golden Dawn (Kuldne Koidik) Mc Gregor Mathersi juhtimisel, selle liikmed tegelesid Taro kaartide ja kabalaga. Golden Dawn oli inimestele, kel oli vajalikke teadmisi, kogemust ja kes olid valmis täitma ka rangeid reegleid. Orduliikmete väljatöötatud kaardid said üldsusele kättesaadavaks palju hiljem. Ordu liige Arthur Edward Waite lahkus ordust ja andis välja 1910. aastal koostöös kunstnik Pamela Colman-Smithiga ning kirjastaja Rideriga Rider-Waite’i taro, mis on tänapäeval kõige levinum variant. Aastakümneid hiljem andis Aleister Crowley välja oma variandi.

Euroopas tegeles Sigmund Freud psühhoanalüüsiga, kasutades seejuures ka tarokaarte inimese varjatud sisemaailma uurimisel. Ka C. G. Jung tegeles tarokaartidega, ta uuris kollektiivset teadvust ja taro arheotüüpseid pilte. Taro kaarte on kujundanud mitmed kuulsad kunstnikud (näiteks Dürer, Salador Dali jt.).




Taroga tegelemiseks on vaja teada sümbolite tähendusi ning omada keskmisest paremat intuitsiooni. Põhimõtted lähtuvad sellest, et inimene koos teiste inimeste ja ümbritseva keskkonnaga moodustab terviku. Iga inimene on seotud teiste inimestega oma olemasolu, tahte, tunnete, mõtete ja tegudega ning mõjutab tervikut, seejuures ka keskkonda. Sellises terviklikus süsteemis pole miski päris juhuslik, vaid kõik on omavahel seotud põhjuse-tagajärje seostega, mis on ka Taroga ennustamise põhialuseks.

Ei ole juhus, et teatud ajahetkel tõmmatakse just selline kaart, mis näiliselt juhuslikult välja tuleb. Kaart on millegi nähtamatu nähtav märk. Kaartide vahendusel saab inimene astuda kontakti oma alateadvusega, kus on sügavam teadmine tervikseostest.




Taro kasutamine ei tähenda mõistuse väljalülitamist, vaid pakub abi seal, kus mõistus ei aita. Siiski räägib Taro mõistusega erinevat keelt. Taro eeldab ausust iseenda vastu. Tänapäevast versiooni tarokaartidest, mis koosneb 78-st kaardist, tuntakse vähemalt 1600-ndast aastast, väikese Taro kaarte ilmselt alates 14. sajandist.

Suure Taro kaarte on 22 ja Väikese Taro kaarte 56. Väike Taro omakorda jaguneb 4 mastiks: sauadeks, mõõkadeks, karikateks ja müntideks. Ilmselt on tulenevad ka tavakaartide mastid risti, poti, ärtu ja ruutu taromastidest.

Iga mast koosneb 14 kaardist: Äss (1), 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ja neli õukonnakaarti: paaž, rüütel, kuninganna ja kuningas. Suur Arkaan sisaldab kõrgema teadvuse aspekte ja väike igapäevaelu jõu aspekte. Kõik kaardid kokku peegeldavad elu selle mitmekesisuses. Tõeni jõudmiseks on aga alati mitu teed, mistõttu mängib kõige olulisemat rolli kaartide tõlgendamine. Nummerdamata kaart ehk Narr on ka Taro ennustuses omamoodi Jokker.



Artikkel jätkub. Viite järgmisele lehele leiad pärast e-poe reklaami...





Suur valik ehteid, kodukaupu, matkatarbeid, mänguasju, kristalle, taro kaarte, seinapilte jne.


Sünnihoroskoop + Isiksuse analüüs hiina astroloogia järgi


Kuu horoskoop ja numeroloogia analüüs


Horoskoop mehele + aastahoroskoop mehele


Taro kaardid: Circle of Life (ainult kaardid)


Päikesepüüdja (4 tk)


Kaelakee: neitsi


Padi 40 x 40 cm - Vincent van Gogh


Nukk Bria


Päikesepüüdjad (9 tk)


Taro kaardid (tugevast materjalist, veekindlad, koos raamatuga)


Kaelakee: malahhiit (kett 65 cm)


Padjakate 40 x 80 cm (2 tk)



Lehed ( 1 / 2 ): 1 2Järgmised »

Seotud postitused