Kõrvenõges – supertaim

Nõgesega samasse seltsi kuuluvad veel humal ja kanep. Kõrvenõges kasvab umbrohuna, on kuni meetrikõrgune mitmeaastane taim. Mullas on taimel lisajuurtega risoom, kõrvetavate lehtede abil kaitseb taim end putukate ja rohusööjate loomade eest. Nõges paljuneb risoomide ja seemnete abil. Värske kõrvenõges sisaldab süsivesikuid, valke, rasvu, mineraalaineid (rauda, kaaliumi, magneesiumi) ja rohkelt vitamiine A, C, B, K, E. NB! Värskelt tükeldatud nõges tuleb kohe toidu sisse panna, muidu C-vitamiin hävib.

Kõrvenõgese ravitoime on nii juurtel, vartel, lehtedel kui ka õitel, mis teeb nõgesest supertaime. Eriti kasulikud on noorte nõgeste ladvad. Kuivatamiseks kogutakse maapealset osa maist juulini, juuri septembris ja oktoobris. Kõrvenõgesel on verdpuhastav ja vereloomet ning ainevahetust soodustav toime, reguleerib ka vere suhkrusisaldust, kõhunäärme tööd, ravib neeru- ja põiepõletikke ning kõhukinnisust. Igal kevadel on soovitatav läbi viia nõgesega üks puhastav ravikuur.




NB! Kõrvenõges soodustab ka vere hüübimist, mistõttu vanuritele või neile, kel on vere hüübimisega probleeme, ei soovitata nõgest kasutada. Vastunäidustatud on ka veenilaiendite puhul, ülihappesuse korral ja raseduse ajal.

Kõige produktiivsem on lõigata ja kuivatada terve taim. Lehti ei tohi korjamisel kokku suruda, siis muutuvad need kuivades tumedaks. Lehed võetakse kuivatatud taime varrelt, siis need enam ei kõrveta. Kõrvenõgest ei tohi segi ajada raudnõgesega, mis on hoopis teine taim ja millel ravitoime puudub.

Kevadel või sügisel korjatud juured pesta, tükeldada, panna pudelisse, valada peale puhas viin, jätta kaheks nädalaks seisma, kurnata ja panna tumedasse pudelisse.




1 tl peenestatud lehti 1 klaasi keeva vee kohta. Lasta tõmmata 15-20 minutit. Kurnata, võtta 1 spl 3x päevas (kuur neli nädalat, mitte rohkem). NB! Valmis teed või tõmmist ei tohi üle paari päeva hoida.

Kevadel tõstab nõgesetee toonust, valmistatakse teed noortest võrsetest. Juua pool tundi enne hommikusööki, lonkshaaval ja ilma suhkruta, kuur on 4 nädalat. Maitse parandamiseks võib lisada veidi piparmünti või kummelit.

Valmistamine: 1 tl peenestatud lehti tassi keeva vee kohta, lastakse 10 minutit tõmmata. NB! Teed ei keedeta, keev vesi valatakse peale, ei tohi muliseda. Juuakse 1 klaas päevas verdpuhastava vahendina. Muudab elujõulisemaks ja aitab vabaneda kahjulikest ainetest. Toniseerib ainevahetust, ravib kehvveresust, lastel tõstab isu ja aitab arengupeetuse korral. Rahvameditsiin soovitab maksa-, sapi-, põrnahaiguste ja eesnäärmepõletiku korral. Tassi nõgeseteed võib juua aastaringselt viiruslike nakkushaiguste vältimiseks, hävitab haigustekitajaid. Suure rauasisalduse tõttu aitab nõgesetee kurnatuse, aneemia ja verehaiguste korral, puhastab verd, aitab peavalu ravida, soodustab neerude tööd, aitab podagra ja reuma ning isegi vähi korral.




Teesegud nõgesega:

– võrdses koguses kõrvenõgese noori võrseid ja musta sõstra noori kasve, 1 tl klaasi keeva vee kohta, lasta tõmmata, jahutada, juua 1 klaas päevas, võib lisada mett

– kõrvenõgeselehed, nurmenukuõied, võilillelehed, piparmünt võrdses koguses

– kõrvenõges ja saialill võrdses koguses, lisada pisut raudrohtu

– kõrvenõges, metsmaasikad, kibuvitsamarjad

Kõrvenõges, raudrohi, naistepuna, piparmünt, saialill, kibuvitsamarjad, koirohi, palderjanijuured võrdses koguses.




Lehed ja võrsed pestakse mitme vee läbi, kurnatakse ja valatakse veel kord veega üle. Pannakse potti, valatakse nõrgalt soolase veega üle (20 g liitri vee kohta), keedetakse 5-6 minutit. Nõgesed vajuvad tugevalt kokku, vett ei tohi olla liiga palju. Tõstetakse kuumalt koos vedelikuga kuuma klaaspurki. Kaanetatakse, purke kuumutatakse keevas vees 1 tund, vesi ei tohi mulinal keeda. Kuumad purgid kaanetatakse lõplikult. Jahutatakse toatemperatuuril ja hoiustatakse pimedas.

Hakkida värsked nõgesed, pressida mahl välja, 12-15 ml mahla segada oliivõliga, valada tumedasse pudelisse, hoida jahedas, aga mitte külmkapis. Määritakse rinda ja meelekohti, aitab mäluhäirete ja unustamise korral, on alzheimeri tõbe ennetav vahend.




Naturaalset nõgesemahla lisatakse vette, pestes keha parandab naha verevarustust. Juuksekasvu edendamiseks, väljalangemise peatamiseks ja kõõma korral võib juukseid loputada nõgeseveega. Võib valmistada segu koos takjajuurtega. Võtta peotäis nõgeselehti ja peotäis takjajuuri, valada peale liiter vett, keeta mõni minut, kurnata ja lisada juukseloputusveele.

Saunas võib kasutada nõgesevihta. Aitab veresoonte ahenemise ja reumaatiliste valude korral. Võib võtta ka nõgesevanni.

Kuuma puljongi (2 l) hulka lisada 25 g peeneks hakitud mugulsibulat ja 1 sl eelkeedetud riisi, lasta keema ja lisada tükeldatud kartuleid ning porgandeid. Keetmise lõpul lisada 150 g hästi pestud ja hakitud noori nõgeseid. Lauale andmisel võib lisada petersellilehti, hapukoort ja hakitud keedetud muna.




Peeneks lõigatud nõgeselehed lisada omleti sisse.

Võilille ja nõgese lehed peenestada. Võilille lehed rebida tükkideks, nõgeselehed lõigata hästi peeneks ja segada parajaks seguks, lisada maitsestamata jogurtit või hapukoort.

Kupatatud nõgeselehti anda kanadele, mis ergutab neid munema. Nõgestest saab ka looduslikku rohelist värvi. Nõgeseveega saab kasta toalilli, soodustab juurte arengut, annab vajalikke aineid taimedele, eriti lämmastikuühendeid. Ämbritäis nõgeseid lasta 2 nädala vees seista, et lehed laguneksid. Seejärel kurnata ja kasta sellega toataimi, võib ka rõdu- või aiataimi kasta.





Suur valik ehteid, kodukaupu, matkatarbeid, mänguasju, kristalle, taro kaarte, seinapilte jne.


Eluteed edendavad ja takistavad omadused


Horoskoop naisele + aastahoroskoop naisele


Saatus-tulevik horoskoop


Padjakate 45 x 45 cm (4 tk)


Tassid (6 tk)


Tassid (6 tk)


Kaelakee: jäära tähtkuju


Võtmehoidja: ametüst


Kaelakee: lasuriit, kollane tiigrisilm


Maserati GranTurismo (2008)


Kaelakee: ametüst


Taro kaardid (tugevast materjalist, veekindlad, koos raamatuga)



NB! Lehekülje sisu kopeerimine ei ole lubatud OÜ A.J.A. Grupp kirjaliku loata. Täpsemad lehekülje kasutustingimused leiad siit.

Kui soovid lisada siia lehele kommertsartiklit kliki siia.

Seotud postitused