8. Paks villane müts ei ole parim valik külmal ajal
30% kehasoojusest kaotatakse pea kaudu. Tuleks valida selline müts, millel oleks kõrvad ja kukal kaetud, kuna kõrvad on õhukesed ja kaotavad kergesti soojust, kukal aga kardab kõige rohkem külma. Soovitatakse isoleerivast materjalist mütsi (näiteks fliisist), mis hoiab kindlalt õhu pea ning mütsi vahel. Õhk omakorda toimib isoleeriva kihina ja aitab sooja hoida. Sobib ka villane voodriga müts. Kui pea mütsi all higistab, siis on suur oht mütsi äravõtmisel külmetuda.
9. Külmal ajal on vaja hingata nina kaudu
Nina soojendab kopsudesse minevat õhku, seega tuntakse end soojemalt. Ninaniisutajad aitavad nina lahti hoida, sama toime on näiteks ka aaloe mahlal. Külmal ajal väljas olles tuleks hingata aeglaselt ja pinnapealselt, et organism kohaneks külmakraadidega. Nahk vajab ka külmal ajal niisutamist. Kõige rohkem kaotab soojust põletikuline või ekseemi käes vaevlev nahk. Selle vastu aitab külmal ajal põletikuvastane hooldus.
10. Külmal ajal on mõistlik enne kodust väljumist jalanõusid soojendada
Jalgu on raske soojana hoida, sest külmaga koondab organism jäsemete arvelt vere elutähtsate organite tööshoidmiseks. Jalad on nagu termoskann, kui need on juba välja minnes külmad, siis külmaks need ka jäävad. Soojendada saab jalatseid radiaatori läheduses. Ka villased sokid aitavad jalgu soojana hoida, seda nii külmas toas kui õues. Külmetama hakkavad kõigepealt käed ja jalad, mistõttu enne kodust väljumist võiks neid pisut masseerida.
11. Kõht tuleb hoida soojana
Kõhtu võib spetsiaalselt soojas hoida, kas sooja salli või liibuva villase vestiga. Kui jäsemed on jahedamas kui torso, siis tõmbuvad veresooned jalgades ja kätes kokku ja veri voolab seejärel torsosse. Kui kõht on soojalt kinni kaetud, siis aitab see säilitada kehatemperatuuri ja keha ei kaota soojust, nii jäävad ka jalad ja käed soojaks. Kõhu kinnimässimine on tuntud eriti Jaapani kultuuris, kus öeldaksegi, et soe kõht võrdub sooja kehaga.
12. Kui on vaja tõusta külmas toas soojast voodist, siis on kohe teki all vaja teha mõned
soojendavad harjutused
Liigutada võiks varbaid ja sõrmi, jala- ja käelabasid ringjalt ja ringutada ennast. See paneb vereringe tööle ja aitab enne tõusmist sooja saada. Külmal ajal on vaja rohkem magada, sest külmaga kulutab organism kaks korda rohkem energiavarusid, just seetõttu ongi külmal ajal raskem vara tõusta.
Lõpetuseks
Pole mõistlik kodus üksi külmetada, sest ka sotsiaalne kõrvalejäetus suurendab külmatunnet. Igasugune meeldiv suhtlus tõstab toonust ja soojendab. Eriti hästi mõjuvad suhtlemisest saadavad positiivsed tundmused. Üksindustunnet aitab suurepäraselt vähendada ka lemmikloom, kellest samuti on abi külmatunde vähendamiseks. Lemmikloom sunnib rohkem liikuma ja tekitab ka parema tuju. Mis kokkuvõttes vähendab ka külmatunnet. Lisaks meeldib lemmikloomadele ka peremehe juures pikutada, mis omakorda soojendab.
Artikkel jätkub. Viite järgmisele lehele leiad pärast e-poe reklaami...
Suur valik ehteid, kodukaupu, matkatarbeid, mänguasju, kristalle, taro kaarte, seinapilte jne.
NB! Lehekülje sisu kopeerimine ei ole lubatud OÜ A.J.A. Grupp kirjaliku loata. Täpsemad lehekülje kasutustingimused leiad siit.
Kui soovid lisada siia lehele kommertsartiklit kliki siia.