Sisuturundus
Järjest rohkem on kodusid, kus ühe katuse all elab kaks või rohkemgi põlvkonda. Kiiresti tõusvate eluasemehindade ja rahvastiku vananemise tõttu jääb rohkem lapsi kauemaks koju ja eakad vanemad pöörduvad tagasi oma täiskasvanud laste juurde. Siit saad lugeda, mida on vaja teada, kui renoveerid või kujundad kodu, et see sobiks kõigile pereliikmetele, sealhulgas kõige väiksematele.
Planeerimine
Mõtle läbi, kelle jaoks on vaja kodu kohandada ja kas on võimalik olemasolevat planeeringut ümber korraldada. Võta eesmärgiks luua ala, mida kõik pereliikmed saaksid enda omaks pidada.
Näiteks kahekorruseline eramaja võib sobida privaatsete alade loomiseks, kuid siis on kõige olulisem hea ligipääsetavus. Eakamatel sugulastel võib olla raske trepist üles ronida, mistõttu ei pruugi ülemise korruse renoveerimine sobida. Samas võivad ülemisele korrusele kolida täiskasvanud lapsed. Kas kodu vajab laiendamist? Kui Sul on oma maja, tasuks ennekõike kaaluda esimesele korrusele juurdeehituse lisamist.
Isegi ühises ruumis on vaja ka omaniku- ja privaatsustunnet. Aseta erinevatesse nurkadesse eri pereliikmete asjad. Hele puit ja valged tekstiilid tumedate seinte taustal annavad ruumile kaasaegse ilme, mida täiskasvanud jumaldavad, ja pisematele loob see rahuliku tunde.
Privaatsus
Püüa luua eraldi magamistuba ja vannituba, eriti teismeliste ja täiskasvanud pereliikmete jaoks. Samas on mõned disaininipid, mis aitavad teismeliste ja laste käsutuses olevat väiksemat pinda maksimaalselt ära kasutada, näiteks ehitades magamisaseme kõrgemale poolkorrusele või paigaldades sisseehitatud seinavoodi.
Kui Sul on väikesed lapsed, loo neile ühine mänguala, kus koos aega veeta. Vali täiskasvanu mõõtu kirjutuslaud, mida laps saab kõrgemal toolil istudes samuti kasutada. Valmista sein ette nii, et sellele saaks kriidiga joonistada.
Ohutus
Mõelda tuleks ka praktilistele aspektidele. Ära unusta, et külmal aastaajal võib näiteks vanaisa vajada soojemat tuba kui ülejäänud kodused, mistõttu tasub paigaldada küttesüsteem, mis võimaldab erinevates tsoonides seadistada erinevaid temperatuure. Hea valgustus, libisemisvastased pinnad, käsipuud, ukselingid ja segistid on vaid mõned asjad, mis muudavad nii eakate kui ka väikelaste elu lihtsamaks ja turvalisemaks.
Lastetuppa tasub kaaluda valgustust, mis mitte ainult ei hõlbusta mänge ja lugemist, vaid loob ka turvatunde, eriti keset ööd ärgates. Lapse magamistuba tasub jätta oma toa vastu, et saaksite teineteisele kergesti ligi pääseda.
Interjöör
Erinevate põlvkondade arusaamasid kaunist interjöörist võib olla keeruline kokku sobitada, eriti kui vanaema soovib oma armsa antiikmööblikollektsiooni minimalistlikku põhjamaises stiilis koju kolida. Eraldi alade kujundamisel on lihtsam ka erinevaid stiile kohaldada. Kui jagate ühiseid alasid, peaks olema igaühel sõnaõigust. Interjööri aitavad kujundada formadore.ee kaunistused. Kui kodus meeldivad kõigile ilusad asjad, lase igaühel valida vähemalt paar stiilset aktsenti. Nii tunnevad kõik, et nad on kodu kujundamisel osalenud.