Kuuking

Kuuking
(Phalaenopsis)




TUTVUSTUS

Kuuking on Euroopas kõige populaarsem orhideeliik, mida kodudes kasvatatakse. Ta on kergesti kasvatatav ning sobib ka algajale lillekasvatajale.

Kuuking on oma ladinakeelse nime saanud kreeka keelest, kus phalaina tähendab ööliblikat ning opsis – sarnast.

Looduslikult kasvavad kuukingad Kagu-Aasiast Austraaliani. Looduses on kuuking epifüüt, kasvades veekogude läheduses puutüvedel.

Õigesti kasvatatuna õitseb kuuking vägagi kaua, õitsemisperiood võib ulatuda 5 kuuni.

Lehed on taimel lihakad ja nahkjad, õievars ulatub keskmiselt 50 sentimeetrini, mõnel juhul veelgi enam. Õite värviskaala on lai, poodides on saadaval roosasid, punaseid, valgeid, kollaseid värvitoone ning kirjude õitega taimi. Ka on poelettidel siniste õitega kuukingasid, kuid see ei ole taime õige õievärv, vaid õisi on värviga immutatud.




HOOLDAMINE




Valgus:

Kuuking soovib valget kasvukohta, kuid otsene päikesevalgus talle ei meeldi. Liialt terava valguse käes muutuvad lehed laiguliseks. Lääne- või idapoolne aken sobiks kuukingale hästi, kuna võimaldaks tal mõned tunnid päevas ka päikesevalgust saada, kui päikeseenergia nii tugev pole. Väga oluline on, et taim saaks piisaval määral valgust talvisel ajal.

Temperatuur ja õhuniiskus:

Kuuking on soojalembene taim. Sobiv temperatuur kuukingale on 20-25 kraadi. Alla 15 kraadi temperatuuri kuuking ei talu. Taim vajab õhuniiskust, mistõttu tuleks teda aegajalt piserdada, eriti keskküttega korteris. Piserdamisel tuleks vältida vee sattumist õitele. Tuuletõmbuse eest tuleks kuukinga kaitsta.




Kastmine:

Kuukinga tuleks kasta toasooja veega orienteeruvalt kord nädalas. Kasvupinnas ei tohiks väga kaua kuivalt olla. Parim viis kuukinga kastmiseks on panna pott mõneks ajaks veenõusse, lastes veel potti imbuda. Enne kasvukohale tagasi asetamist tuleks lasta potil nõrguda ning üleliigne vesi ära kallata.

Väetamine:

Õitsemise ajal võiks taime väetada orhideeväetise lahusega 2-3 korda kuus. Talvisel ajal tuleks väetada taime 1-2 korda kuus.

Kuukinga õitsemisele ja kasvamisele aitab kaasa leheläike kasutamine.

Pärast õitsemist ei tohi kuukinga õievart kohe ära lõigata. Kuni vars on roheline, võivad sellest arenema hakata uued õievarred. Varre võib ära lõigata alles siis, kui see on kuivanud.

Ettevaatust! Kuukinga õhujuuri ei tohi kahjustada. Küll võib neid veidi suunata, et nad potti läheksid.




Paljundamine

Kuukinga saab paljundada jagamise teel. Kui taimel on arenenud tütartaim, tuleks see eemaldada kui tütartaimele on arenenud 4-6 cm pikkused juured.

Ümberistutamine

Kuuking tuleks ümber istutada siis, kui pott on juuri täis või on kasvupinnaseks olev puukoor väga peeneks muutunud. Tavaliselt tuleks taim ringi istutada 2-3 aasta järel. Taim tuleks istutada vanast veidi suuremasse potti, orhideedele mõeldud kasvusubstraati. Ümberistutamisel tee muld eelnevalt märjaks, sest pärast ümberistutamist ei tohi taime umbes 10 päeva jooksul kasta. Istutamise käigus tuleks taimelt eemaldada vanad kuivanud juured.





Suur valik ehteid, kodukaupu, matkatarbeid, mänguasju, kristalle, taro kaarte, seinapilte jne.


Aastahoroskoop (perekond)


Kahe inimese numeroloogiline analüüs sünnikuupäeva ja nime järgi + omavaheline sobivus


Aastahoroskoop - 75 lehekülge


Kaelakee ja kõrvarõnmgad


Bugatti Chiron


Seinapilt lõuendil või kapal: võilill


Konna kujuke: unakiit


Päikesepüüdjad (3 tk): Päike, Kuu ja täht


Kaelakee ja kõrvarõnmgad


Padjakate 50 x 50 cm (2 tk)


Taldrikud (27 cm) (4 tk)


Kuivainete kaanega purgid (3 tk)

Seotud postitused