Laps läheb esimest korda lasteaeda

Paljude laste jaoks on pärast suvepuhkust kätte jõudnud aeg, kui tuleb esimest korda lasteaeda minna. Lasteaias käimisega alustamine on nii lapse kui ka tema vanemate elus suur muutus. Seda muutust saab aga lapse jaoks kergemaks muuta.

Päris kindlat vanust ei ole, millal lasteaias käimisega alustama peaks. Paljud lapsed suudavad lasteaiaga kohaneda juba aasta vanuselt, teised aga hiljem. Lääne ühiskonna elustiil on aga paraku selline, et vanemad peavad tööl käima ning olukord sunnib lapse lasteaeda viima varem või hiljem. Enamalt jaolt toimub see siis, kui laps on saanud paari aastaseks.




Varuge aega harjumiseks

Lasteaias käimisega tasuks last hakata harjutama vähehaaval. Hea variant on see, kui laps on olnud varem ka mõne teise inimese hooldada enne lasteaeda minemist. Siinkohal on silmas peetud pigem tuttavaid, kui teisi pereliikmeid või sugulasi. Tuttavad suhtuvad lapse hoidmisse veidi teisiti. Kui lapsel on olnud võimalus olla kokkupuutes mõne võõra inimesega, on tal tekkinud võime ja oskus teiste inimestega kohanemiseks.

Lapsele oleks mõttekas juba varakult rääkida sellest, et varsti tuleb lasteaega minna. Rääkida tuleks sellest, milline lasteaed on ja mida seal tehakse. Kui võimalik tasuks laps viia eelnevalt lasteaiaga ja kasvatajatega tutvuma.

Lasteaias käimist tasuks alustada lühemate päevadega. Alguses mõned tunnid ja seejärel järkjärgult pikemad päevad.

Last tasub harjutada ka koduses keskkonnas lasteaia elurütmiga. Siinkohal on kõige olulisemad lõunauinak ja söömine.




Tuleks jälgida päeva pikkust

Võimaluse korral tasub vanematel korraldada oma tööpäev selliselt, et lapse päev lasteaias ei kujuneks liialt pikaks. Näiteks võib üks vanematest varem tööle minna ja seeläbi varem lapse lasteaiast ära tuua. Teine vanem aga minna tööle hiljem, viia laps lasteaega ja tulla koju hiljem.

Paljudel töökohtadel on võimalus ka oma tööpäeva lühendada, et seeläbi ei peaks laps pikki päevi lasteaias olema.

Siinkohal peab iga pere oma plaanid ise paika panema, sest igaühel omad võimalused.




Lapsele tuleb anda aega kohanemiseks

Lapsed reageerivad lasteaeda minekule väga erinevalt. Mõned lapsed tunnevad suurt rõõmu, kui saavad kogeda uut keskkonda ja lähevad meeleldi lasteaeda. Teistele lastele on aga lasteaeda minek suur pingeallikas ja seeläbi lasteaeda jäämine raske. Laps võib reageerida lasteaeda minekule ka alles nädalaid või kuid hiljem.

Lapse kohanemisele avaldavad oma mõju vanus, temperament, varasemad kogemused ning see, kuivõrd hästi või halvasti laps lasteaia elurütmiga toime tuleb. Oluline on siinkohal seegi, kuivõrd vanemad lasteaiale loodavad. Laps märkab seda, millise tundega vanemad ta lasteaeda viivad. Kui see viimine on pingevaba ja rõõmus, suudab ka laps kergemini luua head suhted kasvatajatega ja teiste lastega. See aitab olulisel määral kaasa kohanemisele.

Väga väikese lapse puhul oleks hea, kui tal oleks lasteaias mõni tuttav kasvataja, kellega vanemad on juba enne lapse lasteaeda minekut kontakti loonud. Ka mõni turvalisust pakkuv mänguasi või muu ese oleks mõttekas samuti lapsele kaasa anda.




Tunded tuleb kontrolli all hoida

Kui vanemad jätavad oma lapse lasteaeda esimest korda, on väga oluline oma tunded kontrolli all hoida. Rahulikuks tuleb jääda ka olukordades, kus laps nutab või hoiab vanematest kõvasti kinni. Lapsele tuleks oma otsustega anda sõnum, et kõik on hästi ning ta võib lasteaias ennast kindlalt tunda. Hoiduda tuleks selles, et lahkumine võtaks vanematel liialt kaua aega.





Suur valik ehteid, kodukaupu, matkatarbeid, mänguasju, kristalle, taro kaarte, seinapilte jne.


Elukoha horoskoop


Sobivus perekonnaliikmega


Taro kaartide ennustus


Kausid (5 tk)


Käevõru


Kaelakee: obsidiaan


Söögiriistade komplekt (24 tk)


Vaagnad (2 tk)


Pendel: roosa kvarts


Lamp


Vaagnad (2 tk)


Taro kaardid (tugevast materjalist, veekindlad, koos raamatuga)



NB! Lehekülje sisu kopeerimine ei ole lubatud OÜ A.J.A. Grupp kirjaliku loata. Täpsemad lehekülje kasutustingimused leiad siit.

Kui soovid lisada siia lehele kommertsartiklit kliki siia.

Related posts