Metsmaasikas, meie imemari

Metsmaasikas on kindlasti meil kasvavatest marjadest üks väärtuslikumaid. Taim on mitmeaastane, väikeste valgete õitega ja lõhnavate punaste marjadega. Tervist toovad lisaks marjadele ka taime õied, lehed, varred ja isegi juured. Talveks võib teha maasikamarjadest hoidiseid, neid võib panna sügavkülma ja saab edukalt kuivatada. Metsmaasikaid ja ka metsmustikaid võibki nimetada meie supermarjadeks.

Metsmaasikas kasvab metsaraiesmikel, põlluservadel, niitudel, võsaveeres jt. sarnastes kohtades. Päikese käes kasvanud marjad on väiksemad ja magusamad, metsavilus kasvavad suuremad ja hapukamad.




Koduapteegi jaoks korjatakse pärast hommikuse kaste kuivamist ja õhtupoole enne kaste tekkimist. Märjad marjad säilivad halvasti. Metsmaasikates on palju kaltsiumi, rauda, C ja B1 vitamiini, karotiini, fosforit, joodi, parkaineid, flavonoide. Küpseid marju soovitatakse eriti suhkruhaigetele, kes tavalist suhkrut süüa ei tohi.

Metsmaasikaid saab kasutada higistamaajava vahendina. Head on need verevaesuse korral ja jõuetuse puhul. Metsmaasikad parandavad vereloomeprotsesse, aitavad kolesterooli välja viia, kaitsevad vähi korral ja radioaktiivsuse eest. Metsmaasikatel on tugev antiseptiline, valuvaigistav, põletikuvastane, kuse- ja sapieritust soodustav toime. Metsmaasikad aitavad ka hüpertoonia, ateroskleroosi, mao- ja soolehaiguste korral ning tugevdavad kudede taastusvõimet. Normaliseerivad mineraalainete vahetust, aitavad podagra ja sapikivide korral, parandavad seedimist, aitavad neeru- ja maksahaiguste korral.




Lisaks marjadele saab kasutada ka teisi taimeosi. Metsmaasikalehed sisaldavad C-vitamiini, eeterlikke õlisid, parkaineid, karotiini ja aitavad maohädade, podagra, bronhiaalastma, sisemiste verejooksude, kõhunäärmehaiguste korral. Lehetõmmis soodustab uriinieritust, alandab vererõhku, aeglustab südamerütmi, laiendab veresooni, aitab naistehaiguste korral, võtab ära halva suulõhna, puhastab verd, ravib hingeldust, aitab külmetushaiguste korral. Kasutatakse peamiselt lehtedest valmistatud tõmmist, aga seda saab valmistada ka õitest ja juurtest.

NB! Mõnedel inimestel tekivad allergilised reaktsioonid metsmaasikatele, siis võibki kasutada teisi taimeosi, näiteks metsmaasika leheteed.




Maasikate kuivatamine:

Metsmaasikaid kuivatatakse suhteliselt kiiresti praeahjus või kuivatis (60-65 kraadi juures). Mari peab jääma ka pärast kuivatamist punaseks.

Taime maapealset osa korjatakse õitsemise ajal, lehed lõigatakse sentimeetripikkuse varrega ja kuivatatakse hästi tuulutatavas ruumis jõupaberil. Kuivatatakse õhukese kihina ja pidevalt ümber pöörates. Lehti tuleks korjata siis, kui need on veel noored ja kindlasti päikesepaistelise ilmaga ning enne päikeseloojangut. Juuri korjatakse sügisel. Säilitatakse paberkotikestes aasta, pikemal säilitamisel ravitoime väheneb. Kuivatatud juured säilitavad ravivõimed kuni kolm aastat.




Lehetõmmise või õietee valmistamine: 1 tl kuivatatud lehti või õisi valada üle keedetud kuuma veega, lasta pool tundi tõmmata. Metsmaasikaõie on ilusa roosaka värviga ja imehea maitsega. Metsmaasikaõied panna teekannu, valada peale pool liitrit kuuma vett, hoida 10 minutit. See on väga eriline tee, mida võiks serveerida kaunis anumas oma heale sõbrale või kallimale.

Kõige parem on maasikaajal süüa metsmaasikaid nii palju kui saab, siis on nende toime kõige tugevam. Värskeid marju on kasulik süüa tühja kõhuga. Maasikad piimaga aitavad hästi omastada neis sisalduvaid bioaktiivseid aineid. Metsmaasikaid võib kasutada ka välispidise ravimina ekseemide, pigmendilaikude, nahaprobleemide puhul.





Suur valik ehteid, kodukaupu, matkatarbeid, mänguasju, kristalle, taro kaarte, seinapilte jne.


Karma analüüs


Aastahoroskoop


Saatuse aastahoroskoop


Lamborghini Huracan


Seinapilt lõuendil või kapal: päikesetõus rabas


Palgiveoauto MACK Granite


Kaelakee: süda ja käed


Seinapilt lõuendil või kapal: Rõuge Suurjärv


Skulptuur: kalad


Multitööriist: Leatherman Skeletool


Seinakaunistus: ronijad


Tassid: lambad (4 tk)



NB! Lehekülje sisu kopeerimine ei ole lubatud OÜ A.J.A. Grupp kirjaliku loata. Täpsemad lehekülje kasutustingimused leiad siit.

Kui soovid lisada siia lehele kommertsartiklit kliki siia.

Related posts