Vältima peaks nii palju kui võimalik igasugust poest ostetud pakendatud valmistoitu ja selle asemel ise toitu valmistama. Iga päev on hea süüa marju, seemneid, puu- ja köögivilju (eriti lehti), sest taimne toit on madalama kalorsusega ning annab rohkem eluenergiat. Miniaiandust (maitsetaimi kasvatada) saab isegi aknalaual või rõdul harrastada. Ka looduses metsikult kasvavaid taimi saab menüüsse lisada (nõges, võilill, nurmenukk jt.).
Liha tuleks süüa harva. Mida lihtsamad toidud, seda parem tervisele. Parem on osta toitu turult kui supermarketist. Maksta pigem rohkem toidu kvaliteedi eest ja süüa selle võrra vähem oleks mõistlikum. Tänapäeval saab päris tervislikult toituda vaid see, kes ise toitu kasvatab. Vältima peaks margariini ja vähendatud suhkrusisaldusega (suhkruasendajaga) toite. Mida rohkem mingi pakendatud toit sisaldab lisandeid, seda kindlamini peaks seda toitu vältima. Eriti selliseid toite, mille pakenditel on täiesti tundmatud lisandid. Kui see pole võimalik, siis tuleks püüda võimalikult mitmekesise toidu poole, et ühe kindla toidu negatiivsed mõjud ei saaks määravaks.
Tervislikud rasvad aitavad veresuhkrut tasakaalus hoida ja isegi ülekaalu vähendada. Ülesöömise tingib sageli see, et liiga palju näksitakse teleri ees istudes ja liigutatakse füüsiliselt end liiga vähe. Traditsiooniline toidukultuur on kõige tervislikum, selle säilitamise poolest paistavad silma jaapanlased, kreeklased, itaallased, prantslased jt.
TOITUMISE PÕHITÕED NEILE, KES TOIDUGA LIIALDAMA KIPUVAD
1. HOMMIKUSÖÖK ON VÄGA OLULINE
Organism on öö jooksul energia ära kulutanud ja hommikusöögist loobumine aeglustab ainevahetust. Mitmed uuringud on näidanud, et hommikul süües tarbivad eriti naised päeval vähem kaloreid. Hommikusöögist loobujad kalduvad 5x rohkem tüsedusele. Hommikusöök võiks sisaldada putru, täisteratooteid, mune, kiudaineid, valke.
2. TIHEMINI JA VÄHEM KORRAGA
Liiga pikad pausid aeglustavad ainevahetust. Ainevahetuse hoiab kõige paremini töös see, kui süüa iga 3-4 tunni tagant, aga mõõdukalt. Korraga tarbitavate kalorite hulk peaks olema madal. Vältima peaks liigset suhkrut, soola ja rasva, kunstlikke magustajaid.
3. JOOGIKS VESI VÕI ROHELINE TEE
Suhkruta roheline tee on kasulik (3-5 tassi päevas). Parim jook on puhas vesi. Vähimgi dehüdratatsioon aeglustab ainevahetust ja soodustab kaalutõusu.
4. ROHKEM VALKE
Valkude seedimine kulutab 2x nii palju kaloreid kui rasva või süsivesikute töötlemine organismis. Eriti keskeas vajavad kahanevad lihased oma tugevuse säilitamiseks valke. Iga päev liha süüa pole vaja, aga menüüs peaks siiski olema piisavalt liha (kana, kala, veiseliha on parimad).
5. HOIDUDA KIIRDIEETIDEST
Tarbides alla 1000 kalori päevas, aeglustub ainevahetus lihasmassi vähenemise arvelt. Kiirdieedid mõjuvad organismile laastavalt. Tarbima peaks vähemalt 1500 kalorit päevas ja sööma võimalikult mitmekesist toitu. Arvatakse seda, et mida värvilisem toit, seda rohkem organismi vajadusi rahuldab. Traditsiooniline kohaliku päritoluga toit on ilmselt parim inimese jaoks.
6. MÕISTLIK ELURÜTM
On kindlaks tehtud, et just stressihormooni kortisooli tõus paneb inimesed (eriti naised) otsima abi süsivesikute- ja rasvarikkast toidust. Kaalukasvu soodustab kõige enam suhkru ja rasva koostarbimine (näiteks rasvased juustukoogid, rasvased küpsised, valmistoidud, valmiskastmed jne.).
Suhkrust täielikult loobuda ei ole tark, kuna süsivesikud on aju peamine toit. Teatud kogus rasva aitab eriti naistel keskeaga seonduvat stressi leevendada, aga stressiolukorras ladestab organism rasva just kõhupiirkonda. Talje ümbermõõt naistel üle 88 cm ja meestel üle 90 cm näitab tervisele tõsist ohtu. Rasv, mis naistel puusadele ja reitele koguneb, tervisele erilist ohtu ei kujuta. See on pigem esteetiline probleem. Hea uni, füüsiline liikumine, ülekeevate emotsioonide (liigse viha ja eufooria) kontrolli all hoidmine aitavad stressisöömist ennetada.
Artikkel jätkub. Viite järgmisele lehele leiad pärast e-poe reklaami...
Suur valik ehteid, kodukaupu, matkatarbeid, mänguasju, kristalle, taro kaarte, seinapilte jne.
NB! Lehekülje sisu kopeerimine ei ole lubatud OÜ A.J.A. Grupp kirjaliku loata. Täpsemad lehekülje kasutustingimused leiad siit.
Kui soovid lisada siia lehele kommertsartiklit kliki siia.