Ventileeriv või söefiltriga õhupuhasti?

Kommertsartikkel

Õhupuhast oni üheks oluliseks köögiseadmeks. Nimelt aitab see eemaldada kõik toidu valmistamise ajal tekkinud ebameeldivad lõhnad. See tahetakse valida võimalikult vaikne, kuid võimas. Samuti võiks see sobida hästi kööki ja olla seal üheks pilkupüüdvaks sisustuselemendiks. Toome teieni nõuanded, mis aitavad valida sobiva õhupuhasti.

Õhupuhastid jagunevad laias laastus kaheks: välisringlus ehk äratõmbe reþiimiga, mis on ühendatud ventilatsiooniga ja siseringlusega, ehk filtreerivad – need on tuntud kui söefiltriga õhupuhastid.

Ventilatsiooniga ühendatud õhupuhasti

Neid õhupuhasteid saab kasutada ainult siis, kui teil on olemas ventilatsiooniava. Sinna saab juhtida toru, kuid ventilatsiooniava diameetriks peab olema vähemalt 120 mm, kuid ideaalis peaks see olema 150 mm. Ühendus ventilatsiooniava ja kubu vahel peaks olema võimalikult sirge ja lühike. Sedasi on tagatud õhu sujuvam liikumine. Välistatud on ka müra, mis võib tekkida siis, kui õhk torus liigub.

Õhupuhasti üheks miinuseks võib välja tuua keeruka paigalduse. Seejuures on oluline, et tutvutakse kasutusjuhendiga. Vajadusel saab appi kustutada spetsialisti.

Enne valikut tasuks selgeks teha, milline ventilatsioon kodus on. Kas eraldi väljapuhke kanaliga, soojusvahetiga või keskventilatsiooniga ühilduv. Korterelamutes on enamasti väljapuhkekanaliga ventilatsioon. Sel juhul on õhupuhastis oleva mootori peamiseks ülesandeks kuum ja niiske õhk ning õlijäägid köögist välja lükata. Uusarendustes on üsna levinud soojusvahetiga ventilatsiooniagregaat. See veab musta õhu välja ka siis, kui paikneb pliidi kohal, mistõttu pole õhupuhastile mootorit vaja. Juhul, kui teil on keskventilatsioon, on õhupuhastile vaja ka sulgklappi. See hoiab ära teiste korterite köögist tuleva õhu sattumise teie korterisse. Klapp avaneb automaatselt koos õhupuhasti sisselülitamisega.

Söefiltriga õhupuhasti

Õhku aitab puhastada kubu sees paiknev aktiivsöefilter. Seejuures on vajalik regulaarne hooldus, kuid ventilatsioon ei ole vajalik. Seda on lihtsam paigaldada ja asukohta valimisel on rohkem vabadust. Seade võimaldab jääda köögi üldilmel puhtaks ja torusid ei ole vaja vedada.

Õhupuhastil puhastatakse õhk puhasti sees ja saadetakse tuppa tagasi. Paraku on aktiivsöefiltri efektiivsus kõigest 30 ümber. Samuti tuleb arvestada, et lõhnade eemaldamisel võib tekkida väike ajaline viivitus.

Bipolaarne ioniseerimine

See funktsioon võib olla osadel õhupuhastitel. Tegemist on tehnoloogiaga, mis puhastab õhku niimoodi, et lisaks rasvale ja lõhnadele saavad eemaldatud ka kahjulikud ained, aga ka bakterid, spoorid ja viirused. Õhupuhasti efektiivsus on üle 90%, mistõttu on saadav õhk peaaegu sama puhas kui värskes looduses. Nimelt tekitatakse negatiivsed õhuioonid, mis neutraliseerivad ja eemaldavad positiivsed ioonid, mis on tekkinud saasteainete näol. Samuti tehakse kahjutuks ka hallitus. Kõige selle saavutamiseks ei ole vaja ventilatsiooni.

Õhupuhasti jaoks sobiva pliidi leiate siit!

Muud parameetrid

Peale töö põhimõtte on veel olulisi aspekte, mida õhupuhastit valides tasuks jälgida. Kindlasti peaks õhupuhasti sobima ülejäänud köögiga. Samuti peab õhupuhastaja olema piisava suuruse ja võimsusega.

Välimus

Välimuse põhjal on valik suur ja lai- leidub nii tagasihoidlikke kui ka suurejoonelisi õhupuhasteid. Laias laastus on olemas eraldiseisvad ja integreeritud õhupuhastid. Eraldiseisvad õhupuhastid jagatakse kaheks kinnitusviisi põhjal. Seinale kinnituva õhupuhasti saab soetada siis, kui ventilatsiooniava on pliidi kohal seina peal või küljel oleval seinal. Lakke kinnitatav õhupuhasti valitakse siis, kui õhupuhasti paigaldatakse köögisaare kohale.

Integreeritud õhupuhastid jagunevad samuti kaheks: täisintegreeritud õhupuhastiteks ja teleskoop-õhupuhastiteks. Täisintegreeritud variandi puhul on seade mööbli sees peidus, mistõttu jääb visuaalselt puhas mulje. Enamasti on õhupuhasti ülemise köögikapi sees, kuid võib olla ka pliidi taga tööpinna sees. Teleskoobi puhul on õhupuhasti ülemise köögikapi põhja sees. Näha on seadme esipaneeli, mida välja tõmmates hakkab ta tööle.

Võimsus
Selle näitaja alusel on võimalik saada teada, millise tõmbe on kubu võimeline tekitama. Niimoodi on võimalik teha kindlaks, kas õhupuhasti saab hakkama praadimisel tulevate lõhnade ja rasva eemaldamisega. Võimsus näitab tunni jooksul eemaldatavat õhku kuupmeetrites. Enamasti jääb see näitaja vahemikku 400-1000 m/h. Kui teie köök on väike, piisab ka seadmest, mille võimsuse näitaja on alla 400.

Oluline on võimsus just siis, kui teil on avatud köök. Sobiva võimsusega õhupuhasti leidmiseks on olemas ka valem. Selleks tuleb kõigepealt arvutada köögi ruumala. Minimaalse vajaliku võimsuse saamiseks tuleb tulemus korrutada kuuega. Selleks, et saada teada maksimaalne vajalik võimsus, on tulemus vaja korrutada kaheteistkümnega.

Suurus ja paigaldus

Õhupuhastit valides tuleb kindlasti arvestada pliidi suurusega. Nimelt on õhupuhasteid saadaval laiusega 50-120 cm. Standardne pliit, mis on varustatud nelja keeduplaadiga, on 60 cm lai. Võimaluse korral võiks olla kubu laiem kui pliit.

Õhupuhasti paigaldamisel tasub arvestada söögitegija pikkust, aga ka pliidi iseloomu. Kui kokk on pikemat kasvu, siis ei tohiks jääda õhupuhasti talle ette. Kui kõrgel peab õhupuhasti olema, on kirjas kasutusjuhendis. Tähtis on ka see, millist tüüpi pliidi kohale ta asetatakse. Kui teil on gaasipliit, siis peab kubu ja pliidi vahel olema vähemalt 70 cm. Elektripliidil korral võib piisata ka 40 cm vahest.



NB! Lehekülje sisu kopeerimine ei ole lubatud OÜ A.J.A. Grupp kirjaliku loata. Täpsemad lehekülje kasutustingimused leiad siit.

Kui soovid lisada siia lehele kommertsartiklit kliki siia.

Seotud postitused